Torbalı Ovası’nda domates hasadı için gün sayılıyor. Topraklarının bereketiyle dünyaya nam salan ve 50 ülkeye domates ihraç eden Torbalı Ovası’nda bu yıl 35 bin dekar alanda domates üretimi yapıldı. Yapılan kontrollerde, domateslerde hiçbir hastalık görülmediği tespit edilirken, rekoltenin de yüksek olacağı tahmin ediliyor. Hasadın 10 Temmuz’dan itibaren başlaması bekleniyor.

Yeni sezon hazırlıklarına başladılar Yeni sezon hazırlıklarına başladılar

Torbalı Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğü tarafından yapılan kontrollerde bu yıl domateste herhangi bir tarımsal hastalık olmadığı gözlemlendi. Ancak mevsim normallerinin üzerinde seyreden aşırı sıcaklardan nedeniyle kalite kaybı olmasından endişe ediliyor. Bunun önüne geçilmesi içinse bilinçli sulama konusunda çiftçiler uyarılıyor.

Domates için verimli bir sezon geçirileceğini öngördüğünü açıklayan yetkililer, “Bu yıl Torbalı Ovası’nda 35 bin dekar alanda domates üretimi gerçekleşiyor. Yüksek rekolte bekliyoruz. Aşırı sıcaklardan dolayı kalite kaybı yaşanmaması için gerekli önlemler alınıyor. Çiftçimiz için bereketli bir sezon geçeceğini tahmin ediyoruz” dedi.

Editör: Haber Merkezi