Tarım arazilerinin, hobi bahçeleri adı altında bölünüp satılmasının önüne geçmek için belediye ve kaymakamlık her ne kadar adım atsa da birçok noktada kaçak yapılar görülmeye devam ediyor. Her fırsatta karşı çıkılan tarım alanlarına yapılan bu tür yapılar için Torbalı Belediyesi de zaman zaman üst yazı sonucu mühürleme ya da yıkım gerçekleştiriyor. Yasalara aykırı şekildeki yapılara belediye ve kaymakamlık ‘Dur’ dese de bu durum hala onlarca köyün en büyük sorunu. Torbalı’da Helvacı’dan Dağtekke’ye, Karakızlar’dan Arslanlar’a neredeyse tüm köylerde ova katlediliyor.

BAKANLIK TEYAKKUZA GEÇTİ

 Tarım arazilerini yok eden hobi bahçeleri ile ilgili hem alana hem de satana ağır cezalar uygulanırken Çevre, Şehircilik ve İklim Bakanlığı da hobi bahçelerini sıkı denetime aldığı öğrenildi.  Hobi bahçelerini tespit çalışmalarına hız veren Bakanlık, tespit edilen hobi bahçelerinin hem yıkılmasını sağlayacak hem de para cezası uygulayacak. İlçede bulunan onlarca dekar tarım arazisini daha fazla para kazanmak uğruna yok eden şahıslara ilçe sakinleri de tepkili.

Başkan Babacan: İt ürür kervan yürür Başkan Babacan: İt ürür kervan yürür

“CEZALAR 100 BİN LİRAYLA 500 BİN LİRA ARASINDA DEĞİŞİYOR”

Verimli tarım arazileri üzerine kurulan hobi bahçeleriyle ilgili para cezası uygulandığını hatırlatarak, vatandaşların hem Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğünden hem de ilgili yerel yönetimlerden ceza aldığını söyleyen yetkililer, “Bu cezalar da hobi bahçesinin arsa niteliğinde olmayıp, tarım arazisi niteliğinde olmasından kaynaklı olarak geliyor. Bu cezalar 100 bin lira ile 500 bin lira arasında değişiyor. Vatandaşların bu cezalara yönelik itirazları da oluyor tabii ama tarım arazisinde herhangi bir yapıya izni verilmediği için vatandaşlara ciddi cezalar veriliyor. Onun için hobi bahçesi almak isteyen vatandaşlara öncelikle bu tür cezalarla karşılaşabileceklerini hatırlatmak istiyoruz” dedi.

Editör: Ömer Dur