Vatandaşlar istedi Demir, aracı oldu Vatandaşlar istedi Demir, aracı oldu

Yaklaşık 6 bin yıl önceye dayanan tarihi ile Torbalı’nın Antik çağını aydınlatan Metropolis Antik Kenti bugün çok anlamlı bir programa ev sahipliği yaptı. Bu kapsamda Torbalı Belediye Başkanı Övünç Demir’in katkılarıyla İzmir Büyükşehir Belediyesi Mayıs ayı olağan meclisinin ikinci oturumunu Metropolis Antik Kenti’nde gerçekleştirildi. Binlerce yıl sonra ilk defa bir meclise ev sahipliği yapan Metropolis Antik Kenti’nde İzmir’in meseleleri görüşüldü. Vatandaşların da takip ettiği meclis toplantısına yoğun katılım oldu.

ŞEHRİMİZİN EN ÖNEMLİ ANTİK MİRASLARIMIZDAN BİRİNDEYİZ

Meclis açılışında söz alan Başkan Tugay, alanın önemine vurgu yaparken “Torbalı Metropolis Antik Kenti'ndeyiz. Övünç Başkan ile konuşurken bizi antik kente getireceğini söylememişti. Bana da sürpriz oldu. Buradan olağanüstü güzel gözüküyor meclisimiz. Şehrimizin en önemli antik miraslarımızdan birindeyiz.  6 bin yıllık geçmişi olan bir kent burası. MÖ 3000 yıllarında demokrasi ile yönetilen şehir olmuş burası. Şu an bulunduğumuz alanda meclis toplantıları yapılırmış. Övünç Başkan 2 bin yıl sonra şehrin ilk meclis toplantısını gerçekleştiğini söyledi burada.  Şehrimizin çok önemli antik mirasları var. Her birimizin sahip olduğumuz antik miras ile ilgili daha fazla bilinç sahibi olması, bilgi sahibi olması ve bununla ilgili belediye olarak da daha fazla çalışmamız gerektiğini düşünüyorum. Bu antik kentin 5 bin yıllık tarihi içerisinde bu kent meselelerini tartışları mecralar ve meclislerdi. Bugün de böyle bir meclisi icra ediyoruz” dedi. Açıklamalarını sürdüren Tugay, “İzmir Büyükşehir Belediyesi, Aziz Kocaoğlu başkanımızdan beri tüm antik kazılara destek veriyor. Bu şehir için, burası için aşağıdaki Agora alanında çalışmalar devam ediyor. Ne kadarlık bütçe ayrıldığını sordum belediyenin 700 bin TL ayrıldığını söyledi. Ancak bununla yapılan çalışma maalesef yavaş ilerliyor. Zaman içinde bunları daha fazla konuşup gündeme alacağız ancak burası Efes ile neredeyse eşdeğer. Ona yakın nitelikte bir antik kent. Burada şarap üretilirmiş, onlar anforalara konurmuş, onların bazılarını da Mısır’da bulmuşlar. Torbalı'da binlerce yıl önce üretilen şaraplar gemilerle Akdeniz’in her tarafına yayılmış. Zaman zaman İzmir'in potansiyelinden bahsediyoruz, güncel sanayisinden, turizm potansiyelinden bahsediyoruz. Bunların işlenmesi ve tanıtımı, markalaşması biraz daha bize yakışır hale getirilmesi durumunda ne kadar önemli değerlere sahip olduğumuzu bir kez daha ben de buraya gelince düşünmekten kendimi alıkoyamadım. Kendimize biraz zahmet vermiş olabiliriz kusura bakmayın ama meclisimizin bu konuda bir mesaj vermesi açısından da burada toplanmış olmamız kıymetli. Bundan sonra dış ilçelerimizde toplantılarımız yapmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

DEMİR: AYAĞINIZA SAĞLIK

Metropolis Antik Kenti’nde gerçekleşen meclis toplantısına ev sahipliği yapan Torbalı Belediye Başkanı Övünç Demir,  “Öncelikle meclis toplantımızı Torbalı’da yaptığımız için Cemil başkanımıza ve siz değerli meclis üyelerimize teşekkür ederim. Ayağınıza sağlık. Milattan önce 3. Yüzyılda Metropolis Antik Kentinde ciddi kararlar alınırmış. O zaman da canlı yayın yokmuş ama kenti çok iyi yönetmiş arkadaşlar o dönemde. Sadece Torbalı Metropolis Antik Kentiyle değil 2023 yılında Türkiye’nin en fazla vergi veren ilçesi olarak lanse edildi. Ege Bölgesinin yüzde 75’inin meyve ve sebze üreten bir kentimiz. Ayağınıza sağlık. Biz çok mutlu olduk” dedi.