Başkan Demir 38 günde 60 mahallede vatandaşlarla buluştu Başkan Demir 38 günde 60 mahallede vatandaşlarla buluştu

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Torbalı Ayrancılar’da yerleşim alanlarını belirleyen 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı görücüye çıktı. Uzun süredir askıda olan planlara çok sayıda itiraz geldi.  Büyükşehir İmar ve Şehircilik Daire Başkanlığı’nın hazırlayıp gündeme taşıdığı yeni planlar İmar ve Bayındırlık Komisyonu’nun gündeminde ele alınacak. Torbalı’nın toplu konut bölgesi olarak ifade edilen Ayrancılar’da çok sayıda yerleşim alanı bulunuyor. Dar ve orta gelirlilere hitap eden konut projeleriyle bilinen Ayrancılar’da son yıllarda site ve havuzlu projeler de hayata geçirilmişti. Şehrin bağlantısı, çevreyolu güzergahı ve çeşitli ilçelere giden bağlantı yolları üzerinde bulunan Ayrancılar’ın genelini kapsayan düzenlemede şehirleşme yeniden ele alındı.

İNŞAAT ŞİRKETLERİ DE VAR

Büyükşehir’in Torbalı-Ayrancılar planlarına son yıllarda yatırımları o bölgeye kaydırarak projeler geliştiren Egesel İnşaat’ın sahibi Hüseyin Şahin, Dasif İnşaat’ın sahipleri Yılmaz Eroğlu ve Şükrü Eroğlu da yer aldı. İtiraz edenler arasında, Yurda Gülnur Laleoğlu, Saadet, Arslan, Zülkif Karaaslan, Cuma Karaaslan, Mustafa Deveci, Turgut Bozkurt, Ahmet Oflaz,  Gülşen-Hasan Sevinç, Süleyman Manda, Zeynullah Tokgöz, Çelikal Dizel Otomotiv Nakliyat Akaryakıt Şirketi Sahibi Hüseyin Çelik,  Macit Ay, Emine Yokarı gibi isimler bulunuyor.

KURUMLAR DA İTİRAZ ETTİ

Büyükşehir’in hazırladığı plana Torbalı Belediyesi de itiraz ederken Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı TOKİ de itiraz listesinde yer aldı. Öte yandan TMMOB’a bağlı Şehir Plancıları Odası da çekincelerini ifade eden itirazı askı sürecinde yaptı.

Editör: Haber Merkezi