Torbalı’da küsüratlı fiyat etiketleri, artık tek başına anlam ifade etmediği için kimse tarafından taşınmayan metal paralar, ilçede bozuk para sıkıntısına neden oldu. Torbalı’da faaliyet gösteren marketler, tekel bayileri, bakkallar, kafe işletmecileri, taksiciler, fırınlar gibi esnaflar arasında bozuk para sıkıntısının artmasına yol açan bu durum nedeniyle esnaf da artık mağdur. Birçok işletmeci, birbirine bozuk para verememekten dolayı özellikle küsuratlı ürünlerin satışında zorluk yaşarken, esnaf, eski 1 liranın artık altın değerinde olduğunu ve bozuk para bulmak için dilenci gibi mücadele ettiklerini dile getirdi.

“NEREDE BU PARALAR?”

Piyasada bozuk para bulunmadığı için sıkıntı çektiklerini belirten esnaf Haşim Yıldız, “Bir seneden beri bozuk para sıkıntısı çekiyoruz. Bankalarda da para yok, hiçbir yerde yok. Bulamıyoruz. Yani biz artık dilencilerden para istiyoruz. Hatta onlara söylediğimizde, onlarda da para olmadığını öğreniyoruz. Onların işleri de kesat herhalde. Ya bu paralar kalktı mı? Kasada bozuk para yok. Biz onu istiyoruz önce yoksa kasada para üstü veremiyoruz. Yani satış yapamıyoruz. Müşteriden talep ediyoruz”

 “MÜŞTERİLERİN KUMBARASINI PATLATTIK”

Torbalı’daki büyük bir eksikliği giderecek Torbalı’daki büyük bir eksikliği giderecek

Marketçi Şenay Yılmaz; “Müşterilerin kumbarasını patlattık artık açtık. Sekiz, dokuz aydır belki bir seneden itibaren bozuk para sorunu var. Gelen müşterilerden istiyoruz. Müşteride de yok. Patlattığımız kumbara içinde sekiz yüz lira bozuk para vardı. Onları aldım, ama bozuk para bitmek üzere.  Kumbaraların içinde bozuk paralar artık, vatandaş bozuk paraları saklıyor. Bir sakız alıyor beş lira veriyor para üstünü veremiyoruz. Müşteriyi geri döndürmek zorunda kalıyoruz. Gelen her müşteriden bozuk para dileniyorum bayanlar çantalarına bakıyorlar.” ifadelerini kullandı.