Başkan Demir, gençlerle buluşacak Başkan Demir, gençlerle buluşacak

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, iş insanı Şemsi Nur Yörük tarafından Torbalı-Menderes sınırında açılmak istenen mermer ocağı ile ilgili kararını açıkladı.

Proje tanıtım dosyasını inceleyen Bakanlık ÇED sürecini sonlandırdı. Proje mevzuata uygun bulunmadı.

İLK BAŞVURU DA GERİ ÇEVRİLMİŞTİ
Özbey Mahallesi sınırlarındaki orman alanı üzerinde kurulması planlanan ocağın yıllık kapasitesi 142 bin ton olacaktı.

Şirketin, mermer ocağı açmak için yaptığı ilk başvuru ÇED alanının içinde 1. derece doğal SİT bulunmasından dolayı geri çevrilmişti. Şirket bunun üzerine 33,88 hektarlık ÇED alanını 32,06 çekti ve ‘Uyuzdere Vadisinde Yer Alan 3 Nolu Mağaranın Belirtildiği 1. Derece Doğal Sit Alanı’ ile arasında 20 metrelik bir tampon bölge bırakmıştı.

İzmir I Numaralı Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Komisyonu'nun 10 Şubat 2021 tarih kararında: "İzmir ili, Özbey Mahallesi sınırlarında kalan İR:9821 nolu Şemsi Nur YÖRÜK'e ait ruhsat sahası sınırları içerisinde "9821 Nolu Mermer Ocağı Kapasite Artırımı" projesinin 1. Derece Doğal Sit Alanı sınırları içerisinde yapılmasının 728 sayılı İlke Kararı kapsamında uygun olmadığına (OLUMSUZ), projenin doğal sit alanı sınırları dışında kalan kısmının ilgili Kurumlar tarafından değerlendirilmesine oy birliği ile karar verilmiştir." ifadeleri yer almıştı.

METROPOLİS ANTİK KENTİ İLE BAĞLANTILI
İzmir’in Torbalı lçesi sınırlarındaki Yeniköy ve Özbey mahalleleri arasında kurulu bulunan Metropolis Antik Kenti ile Uyuzdere Vadisi’ndeki mağaralar arasında bir bağlantı bulunuyor. Bu mağaralardan bazıları Metropolis Antik Kent’i zamanında ‘Ana Tanrıça’ya (daha bilinen adıyla Kybele) tapınma merkezi olarak kullanılıyordu.

Metroplolis Kazı Araştırmaları’nın resmi internet sayfasında Uyuzdere Vadisi’ndeki mağaralarla ilgili “Antik Gallesion (Alaman) Dağı, Uyuzdere Mevkiinde yer alan ve Ana Tanrıça ile bağlantılı olduğu anlaşılan kült mağaraları ile kent yazıtlarında görülen “Meter Gallesion, Gallesion Dağı Tanrıçası” ifadelerine dayanarak "Metropolis" adının "Ana Tanrıça Kenti" anlamına geldiği kabul edilmekte. Nitekim kent ve kült mağaralarındaki araştırmalarda ortaya çıkarılan çok sayıdaki Ana Tanrıça’ya adanmış terracotta (pişmiş toprak) figürin buluntuları bu savı desteklemektedir.” ifadeleri yer alıyor. Mağaralar Hellenistlik Dönem ile Roma Dönemi’nde aktif olarak kullanılmış

Editör: Haber Merkezi