Otomobil tutkunlarının dünya tarihini otomobil dünyası üzerinden izlemek için son dönemde buluştukları yerlerin başında gelen Torbalı’daki  Key Museum’da hepsi birbirinden antika olan 76 otomobil ile 40 motosiklet sergileniyor. Antika araçlar içinde en büyük ilgiyi 1886 yılında üretilen 138 yaşındaki BENZ marka ilk otomobil görüyor. 1800’lerin sonundan yakın geçmişimize kadar tarihe tanıklık etmiş, dünyanın farklı ülkelerinde farklı hikayeler yaşamış, savaşlar, barışlar, devrimler görmüş, bazıları efsanelerin otomobili, bazıları ise otomobillerin efsanesi olmuş eşsiz bir koleksiyon tek çatı altında sergileniyor. Buradaki otomobil ve motosikletlerin hepsi çalışır durumda.

MÜZEDE 76 ADET KLASİK OTOMOBİL VE 40 ADET KLASİK MOTOSİKLET VAR

Key Museum, dünya otomobil tarihine ışık tutan, Türkiye’nin en kapsamlı klasik otomobil ve motosiklet müzesi, Murat ve Selim Özgörkey’in otomobil tutkularından 2015 yılında İzmir’in Torbalı ilçesinde kapılarını açtı. 7 bin metrekare alan üzerine kurulu olan müzenin ana koleksiyonunu 76 adet klasik otomobil ve 40 adet klasik motosiklet oluşturuyor. Ayrıca müze içinde ilk benzin pompaları ve minyatür araçlar da bulunuyor.

1886 YILINDA ÜRETİLEN İLK OTOMOBİL BİLE VAR

Bu ana koleksiyonda, 1886 yılında üretilen BENZ marka ilk otomobilden, 2011 yılına kadar uzanan otomobil dünyasının önde gelen Mercedes, Porsche, BMW, Cadillac ve Ford gibi markaların ilk modellerini görmek mümkün. Müzenin en eski otomobili olan Benz’in ilk otomobili 1885 yılında Carl Benz tarafından yapılan gerçekleştirildi. Benz Patent-Motorwagen (Patentli motorlu araba), insanları taşımak için dünyanın ilk motor tahrikli otomobil üretimi olduğu tarihin sayfalarında da yer alıyor. Bilgiler arasında 1885 yılında aracın orijinal maliyeti 600 İmparatorluk Alman Mark’ı (Yaklaşık 150 ABD doları (Yaklaşık 4 bin 759 $) olduğu da yazılı belgeler arasında. Araç, Karl Benz'in 29 Ocak 1886'da başvurduğu 37435 numaralı Alman patent ile ödüllendirilmiş. Resmi prosedürlerin ardından, patent 1886 Kasım ayında verildiği için bu tarih aynı zamanda buluş için de patentin de tarihi olmuş. 1886 ile 1893 yılları arasında yaklaşık 25 Patent-Motorwagen yapılmış olup burada sergilenen de 1886 model olarak en eski araç unvanını taşıyor.

Yeni sezon hazırlıklarına başladılar Yeni sezon hazırlıklarına başladılar

Editör: Ömer Dur