Torbalı pazarlarında yüksek irtifa Torbalı pazarlarında yüksek irtifa

Torbalı’da faaliyet gösteren Öz Ege Tütün Fabrikasının sahibi, İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, Yunanistan’ın en büyük yaprak tütün firmalarından SEKE ile ortak oldu. Büyük bir kooperatif olan SEKE’nin Yunanistan'daki Yönetim Kurulu Başkanlığını bu ülkenin eski Başbakanı olan Kostas Karamanlis yürütüyor.

İZTO Başkanı Mahmut Özgener’in Yönetim Kurulu Başkanlığını yürüttüğü ve Aliberti Ailesiyle ortak olduğu Öz-Ege Tütün Sanayi ve Ticaret A.Ş. ile İstanbul merkezli Seke Yaprak Tütün Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi, 12 Mart tarihinde Torbalı merkezli Sekoze Tütün Anonim Şirketi’ni kurdu. Her iki firmanın eşit paya sahip olduğu şirket, yaprak tütün üretimi, sözleşmeli tütün üretimi, tütün ticareti, tütün tohumu yetiştiriciliği yapacak. Ayrıca yaprak tütün işleme ve işlemek amacıyla tesis kuracak.

Bu ortaklıkla, dünyanın en fazla oryantal tütün üreten iki ülkesi ortak üretim, ticaret ve ihracat gerçekleştireceği gibi, Yunan firma Türk pazarına, Öz-Ege Tütün de Balkan pazarına açılmış olacak. Aliberti ailesi ile Özgener ailesinin kurduğu Öz-Ege Tütün, Torbalı’da 2002 yılından bu yana faaliyet gösteriyor. Öz-Ege’nin ortaklarının 2013 yılında kurduğu Oryantal Tütün Paketleme A.Ş., 2014 yılından bu yana ABD'li küresel tütün şirketi Alliance One Tütün ile ortaklığa devam ediyor