Yüksek enflasyon ve hayat pahalılığı temel yaşam ürünlerine de yansıyor. Artan fiyatlarla mücadele etmeye çalışan vatandaş, temel gıda masraflarından kısmaya çalışıyor. Haftalık market alışverişi yapmak isteyen 3 kişilik bir ailenin ödeyeceği tutar bir yıl önce aynı ürünler için ödenecek tutarın neredeyse 2 katını buluyor.

Başkan Babacan: İt ürür kervan yürür Başkan Babacan: İt ürür kervan yürür

 Vatandaşların enflasyonla mücadele edebilmek ve masraflarını bir nebze kısabilmek için her zaman alışveriş yaptığı yerel esnafı bırakarak yöneldiği zincir marketlerde yaptığımız araştırmada, geçen yıl haziran ayında 80 liraya alınan inek peyniri bu yıl 197,50 TL’ye satılıyor. Geçen yıl 76 liraya satılan zeytinin kilogramı bu yıl 140 TL. 10’lu yumurta geçen yıl 41 liradan başlayan fiyatlarla satılırken bu yıl 58 liradan alıcıya ulaşıyor. Yine geçtiğimiz yıl 18 TL’ye satılan 1 litre süt bu yıl 24 TL’ye, 39 TL’ye satılan bir buçuk kilogram yoğurt ise 57 TL’ye satılıyor.

ARTIŞLAR DİKKAT ÇEKİYOR

Temel ihtiyaçların başını çeken ayçiçeği ve zeytinyağı da artışlarıyla dikkat çekiyor. Geçtiğimiz yıl 23 liradan satılan 1 litre ayçiçeği yağı bu yıl 48,50 TL’ye, zeytinyağı ise 250 TL’ye satılıyor. 2 kilogramlık paket içerisinde buğday unu 34,50 TL’den başlayan fiyatlara satılırken tereyağının kilogramı en düşük 340 liradan alınabiliyor.

SEBZELERDE ARTIŞ FAZLA DEĞİL

Torbalı’daki zincir marketlerin sebze ve meyve reyonlarında yer alan temel birkaç ürünün fiyatında ise geçtiğimiz yıla göre büyük bir değişiklik yaşanmadığı görüldü. Geçen yıl 30 TL’ye satılan domatesin kilogramı bu yıl 40 TL’ye, 20 TL’ye salatalığın kilogramı ise yine 20 TL’den raflarda yer alıyor. Kuru soğan 13 TL’ye, patates 16 TL’ye, biber ise 50 TL’ye satılıyor.

Editör: Haber Merkezi