Torbalı Belediyesi Doğa Sporları Kulübü (TOBEDOSK) tarafından düzenlenen Geleneksel 3.Torbalı Metropolis Dağcılık ve Kültür Şenliği, 4-5 Mayıs tarihlerinde gerçekleştirildi. Bu yıl üçüncüsü düzenlenen etkinlik, Torbalı'da bulunan tarihi Metropolis Antik Kenti'nin tanıtımına büyük katkı sundu. Şenlik, 4 Mayıs'ta Torbalı Kent Arşivi tanıtımıyla başladı. Daha sonra katılımcılar, Metropolis Antik Kenti'ne giderek kamp alanında çadırlarını kurarak antik kenti keşfetme fırsatı buldular. İzmir, Aydın, Muğla, Denizli, Uşak ve Manisa illerinden gelen 400 dağcı sporcuya, Metropolis Kazı Başkanı Prof. Dr. Serdar Aybek eşlik etti ve antik kentin tarihini anlattı.

TRT Kürdi Torbalı'yı tanıttı... TRT Kürdi Torbalı'yı tanıttı...

Akşam programında ise Metropolis Amfi Tiyatro'da çeşitli etkinlikler düzenlendi. Derya Köse ve ekibi tarafından Zumba gösterisi yapıldı. Tobedosk grubu halk oyunları sergiledi, Torbalı Sanat Spor Kulübü halk oyunları gösterisi gerçekleştirdi. Gökçehan Ateş Şov gösterisiyle heyecan doruğa çıktı. Akşamın ilerleyen saatlerinde TRT sanatçıları Uğur Önür ve Umut Sülünoğlu'nun konseriyle coşku doruğa ulaştı. Konserin ardından DJ Müslüm performansıyla dağcılar ve Torbalı'dan katılan halk eğlencenin tadını çıkardılar.

6 Mayıs sabahı dağcı kulüpleri sporcularıyla birlikte farklı etkinlikler gerçekleştirildi. Bir grup Ahmetli Mahallesi'nde bulunan Alaman Dağı'na 15 kilometrelik zirve yürüyüşü yaptı. Diğer grup ise Yeniköy Mahallesi'nden başlayıp Metropolis Antik Kenti'nde son bulan 10 kilometrelik bir yürüyüş rotasında buluştu. Şenliğe katkı sunan ve destek veren kurum ve kuruluşlara teşekkürlerini ileten TOBEDOSK Dağcılık Kulübü Başkanı Mustafa Kapucu, "Metropolis ve Torbalı için güzel işler yapmaya devam edeceğiz" ifadeleriyle etkinliğin önemine vurgu yaptı.