Yurttaşlar, Et ve Süt Kurumu’nun 300 liradan sattığı ete erişebilmek için sabahın erken saatlerinde kuyruğa girerken, zincir marketlerin et fiyatlarını Ramazan ayı içinde sabitleyeceği duyuruldu. Ancak mahalle kasaplarında sürekli etiket değişiyor. 4 gün sonra başlayacak mübarek Ramazan ayı öncesi kırmızı ete hafta başında 25 lira zam geldiği, perşembe günü 20 lira da artırılacağı öğrenildi.

Demir’den şehit yakınları ve gazilere Çanakkale sözü Demir’den şehit yakınları ve gazilere Çanakkale sözü

KIYMA GEÇEN HAFTA 540 LİRAYDI, YARIN 585 LİRA OLACAK
Şubat ayı başında 475 lira olan bir kilo kıyma, geçtiğimiz hafta 540 liradan satılıyordu. Ancak kıymanın fiyatı, haftanın ilk gününde gelen 25 liralık zamla 565 liraya yükseldi. Kuşbaşının kilosu 700, biftek 800, bonfilenin 900 lira olurken, 7 Mart Perşembe günü dana etine 20 liralık daha zam bekleniyor. Kasaplar, dana karkasın 340 liraya yükseldiğini, kesimlik hayvan bulmanın artık iyice zorlaştığı bir dönemde et fiyatlarının artışının önüne geçilemediğini, bu fiyat artışlarından kendilerinin de çok rahatsız olduğunu ifade ediyorlar. Bir kilo kıymanın ay sonu gelmeden 600 lirayı geçeceği öngörülüyor.

İNSANLAR ARTIK 100 GRAM KIYMA İSTEMEYE BAŞLADI
İlçedeki kasaplar, “İnsanların biftek, bonfile, kuşbaşı gibi ürünleri çoktan unuttuğunu, kıyma alımını da son zamanlarda 100 grama düşürdüğünü belirterek, “Bir zamanlar çöpe atılan, isteyene bedava verilen kemiğin kilosu 30 liradan satılıyor. Yemeğin içinde et kokusu olsun diye 100 gram et isteyen çok müşterim var. Bu gerçekler bile et piyasasındaki sıkıntıyı gözler önüne sermeye yeter” dedi.

HAYIRLI MÜBAREK RAMAZAN AYINA GİRERKEN ÇİFTE ZAM YAPTILAR
Et tüketimlerinin son iki yılda belirgin bir şekilde azaldığını anlatan Münevver Karakuş ise Ramazan öncesi ete yapılan çifte zamma isyan etti. Karakuş, “Hıristiyanlar Noel dönemlerinde indirim yapar, biz Müslüman bir ülkeyiz, mübarek Ramazan ayına girerken zam yapıyoruz. Bu saçmalığa dur diyecek bir kimse yok mu? Haftada bir tane zam yetmiyor, ikincisini yapıyoruz. İnsanlar bu durumda Ramazan’da iftar yemeğinde et yiyemeyecek. 100 gram et aldım, yemeğin içine koyacağım. Bu Ramazan’da sofraya köfte koyabileceğimi hiç sanmıyorum” sözleriyle dert yandı.