Dünya Temizlik Günü her yıl eylül ayının üçüncü haftası birçok ülkede çeşitli etkinliklerle kutlanıyor. Bu yıl 16 Eylül 2023 tarihinde kutlanacak olan Dünya Temizlik Günü için Torbalı’da da bir etkinlik düzenlenecek. TOBEDOSK, Kent Konseyi Gençlik Meclisi ve Sema Karhan Anadolu Lisesi’nin ortaklaşa düzenleyeceği etkinlikte gönüllüler, Metropolis Antik Kenti  temizleyecekler.  Dünya temizlik Günü’nde tarihi alanı temizleyecek olan gönüllü vatandaşlar, yarın  günü saat 10.00’da bir araya gelecek.

ÇEVRE İÇİN BİR FARK YARATACAĞIZ

Toplu ulaşıma 23 Nisan ayarı Toplu ulaşıma 23 Nisan ayarı

Yaptıkları sosyal sorumluluk projeleri ile adından söz ettiren ve yarınki etkinliği düzenleyecek olan TOBEDOSK Başkanı Mustafa Kapucu yaptığı açıklamada “16 Eylül Dünya Temizlik Günü’nde birlikte çalışmanın, bilinçli eylemlerin ve gelecek nesiller için sorumluluk almanın önemini birlikte hatırlayarak doğamıza olan sevgimizi ve bağlılığımızı göstermek için dünya çapında milyonlarca insan gezegenimizi biraz daha temiz hale getirmek için doğayı temizleyecek. Tobedosk Dağcılık Kulübü olarak, 16 Eylül Dünya Temizlik Günü'nde doğadaki çöpleri temizleyerek çevre için bir fark yaratacağız. Birlikte gezegenimiz için önemli bir sorumluluk alacağız. Çoğu insan kaynaklı olan çevre kirliliği sorunları hakkında farkındalık oluşturmak, çevre bilincinin gelişimine katkıda bulunmak ve bizleri, dünyamızı ve tüm canlıların geleceği için düşünceye sevk ederek önlem almaya yönlendirmek için çevremiz ile ilgili  özel gün ve haftalarda elimizden geldiğince  etkinlikler düzenlemeye gayret gösteriyoruz.

“HERKESİ ANLAMLI ETKİNLİĞE BEKLERİZ”

2008 yılında Estonya’da başlatılarak 170 ülkeye yayılan Dünya Temizlik Günü (World Clean Upday) 16 Eylül’de tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de çeşitli etkinlikler düzenlenerek gerçekleştirilecek. Bu önemli günde bizlerde çevremiz için, geleceğimiz için, farkındalık için Metropolis Antik Kentini temizleyeceğiz.  Doğamız ve bizler için hayati öneme sahip olan çevremize gerekli özeni gösteriyor muyuz?  Doğa'da piknik sonrası etrafa saçılan yada bilinçsizce çevreye  atılan ambalaj, poşet, pet şişe, cam şişe ve daha fazlası çevremiz için yüzyıllarca süren tehlike anlamına geliyor. Etkinliğimiz 16 Eylül Cumartesi günü saat 10.00'da başlayıp 12.00 a kadar devam edecektir. Her yaştan herkesin katılımını bekliyoruz. Bu gönüllülük hareketinin bir parçası olmak isteyen herkesi davet ediyoruz. Bu etkinlikle hem çevremizi temizleyecek hem de atıksız bir dünya için farkındalık yaratacağız... Bu anlamlı günde seni de 1 günlüğüne doğayı temizlemeye davet ediyoruz” ifadelerini kullandı