Torbalı’da özellikle yaz aylarında meydana gelen araç yangınları, araç sahiplerini tedirgin ediyor. Şimdiye kadar çok sayıda araç alevlere teslim olurken, son olarak Ayrancılar’da park halinde bir araç yanmıştı. Henüz belirlenemeyen sebepten ötürü yanan araca ilk müdahaleyi itfaiye ekipleri yaptı. Araçta büyük çapta maddi hasar meydana gelirken meydana gelen araç yangınları ise tedirgin ediyor. Araç yangınlarının en önemli nedeninin bakım ihmali olduğunu ifade eden oto tamirciler, araçların bakımlarını tam zamanında yapılması gerektiğini vurguladı.

İHMAL ETMEYİN

Torbalı’da oto tamir alanında hizmet veren Cardio Oto Bakım ve Çözüm Otomotiv’in sahiplerinden Hayri Saraç, araç yangınlarının sebeplerine değinerek “Araçlar durduk yere yanmaz. Birçok senaryo bunun üzerine kurulabilir. Araç yangınlarının asıl sebebi, bakımsızlıktan kaynaklanıyor. Vatandaşların benzinli ve LPG’li araçlarda bakımı çok önem vermiyorlar. Bakımlarının muhakkak yapılması gerekiyor. Özellikle yakıt sistemi bakımlarının yapılması gerekiyor. Yakıt hortumları, depo hortumları ve depo dolum hortumları genelde ihmal ediliyor. Özellikle elektrikli tesisatlar önemli” dedi.

“ARACINIZDA YANGIN TÜPÜ BULUNDURUN”

Açıklamalarını sürdüren Saraç, “Bir de LPG’li araçlarda bakım yaptırmıyorlar. LPG hortumları tamamen silikondan oluşmuyor. Bu hortumlar zamanla çatlıyor ve fark edilmeyen koku olmasa bile kaçak meydana geliyor. Bu da yolda ateşlemeyle karıştığında yangın meydana gelebilir. O yüzden LPG hortumlarının çatlaklarını kış girmeden önce yaptırmak gerekiyor. Yakıt hortumlarının ömrü 2 yıldır. O yüzden kesinlikle yenilenmesi gerekiyor. Her ihtimale karşı araçlarımızda yangın tüpünü bulundurmamız gerekiyor. Kanunen de yeri var. Hem kendimizin hem bir başkasının can sağlığı için de araçlarımızda yangın tüpünün bulunması gerekiyor.”

Türkmenköy'deki Orman Yangını, Köylülerin Kahramanlığıyla Söndürüldü Türkmenköy'deki Orman Yangını, Köylülerin Kahramanlığıyla Söndürüldü

Editör: Haber Merkezi