Aydın’da bulunan ve 2021 yılında hizmete açılan Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) Güzelhisar Kız Öğrenci Yurdunda dün gece acı bir olay yaşanmıştı. Uzun süredir asansör sorunu yaşandığı öğrenilen yurtta önceki gün Zeren Ertaş isimli öğrenci sıkışarak hayatını kaybetti. Arıza veren asansörde kalan 15 kişi de içeride kaldı. Yapılan çalışmalar sonrası öğrenciler kurtarıldı. Öğrenciler, facianın ardından yurt yönetimini protesto ederek asansörlerin uzun süredir sorun verdiğini söyledi.

MMO İzmir Şubesi Asansör Periyodik Kontrol Birimi Sorumlusu Semih Hazineci İzmir’de başta kamu kurumu binalarındaki asansörlerin yüzde 90’nın sağlam ya da az hasarlı olduğunu kaydetti.

İzmir’de meydana gelebilecek olası bir kazaya karşı yetkileri de uyaran MMO İzmir Şubesi Asansör Periyodik Kontrol Birimi Sorumlusu Semih Hazineci Egedesonsöz’e değerlendirmelerde bulundu.

İZMİR DAHA BİLİNÇLİ

İzmir’de asansör bakımlarının periyodik olarak yapıldığını belirten Hazineci, İzmirlilerin bakımla ilgili bakış açısının diğer illere göre daha bilinçli olduğunu vurguladı. 

Hazineci açıklamalarının devamında şöyle konuştu:

Okullara robotik kodlama sınıfı açılacak Okullara robotik kodlama sınıfı açılacak

“İzmir’deki asansörlerin yüzde 90’ı güvenli anlamına gelen mavi etiket taşıyor. İki yönetmelik var. Bu yönetmelik kapsamında da bakımlar yapılıyor. Burada mühim olan apartmanlarda bakımın bina yöneticilerine verilmiş olması. Yöneticiler bu bakımlardan kaçınmamalı. Asansör bakımları en az ayda bir kere, periyodik bakımları ise yılda bir kere yapılması gerekiyor”.

STANDARTLARA GÖRE TASARLANIYOR

Asansörlerin belirli bir standartlara göre tasarlandığını kaydeden Hazineci, “Bu asansörlerin riskleri var. Bu makinede bizi koruması gereken tasarım standartları olmalı. Asansörün bakımında çıkabilecek eksik zamanla kazaya sebebiyet verir” dedi

EKSİKLİKLER İVEDİLİKLE GİDERİLMELİ

Bakımların ardından bina yönetimine rapor verildiğini hatırlatan Hazineci, kırmızı etiket alan asansörün rengini değiştirene kadar kullanılmamasını bina yönetiminin sağlanması gerektiğini söyledi. 

Hazineci, “Kırmızı etiket alan asansör çalışır durumda olsa dahi kullanıcıyı koruyacak aksamları çalışmıyordur vatandaşlar bunu yanlış anlıyor. Asansör çalışıyor neden kırmızı etiket var diyorlar. Burada yarın bir kaza olsa güvenlik ekipmanları sıkıntılı demektir. Kırmızı etiket alan asansörlerin kullanımından kaçınılması gerekir. Burada önemli olan bakım firmasının standartlara uygun bakım yapması. Bina yönetimi ise çıkabilecek sorunları ivedilikle gidermelidir”