Torbalı Belediye Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Özkan Yıldız, önceki gün Tele 1 ekranlarında Tuncay Mollaveisaoğlu’nun sunduğu ‘Anında Manşet’ programının canlı yayın konuğu oldu. ‘Sığınmacı İşgali’, ‘Siyasal İslam’ın kadın baskısı’ ve ‘Cumhuriyet Halk Partisi’nin Kurultay sürecinin’ konuşulduğu programa başarılı bir sosyolog olarak davet edilen Yıldız, milyonlara bu konulardaki düşüncelerini aktardı. Atatürkçü Düşünce Derneği Genel Başkanı Hüsnü Bozkurt, Gazeteci İdris Akyüz, CHP Trabzon Milletvekili Sibel Su İçmez, Siyasal Bilimci Prof. Dr. Tanju Tosun ve geçtiğimiz günlerde CHP İstanbul İl Başkanlığına adaylığını açıklayan Cemal Canpolat’ın da konuk olduğu programda Prof. Dr. Özkan Yıldız’ın Cumhuriyet Halk Partisi’nin kurultay süreci ve değişim konusunda izleyenlere fikirlerini sundu.

YEREL SEÇİMLERE HAZIRLANMAK GEREKİYOR

Mevcut durum ve CHP’deki kurultay süreci hakkında yayında açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Yıldız, “Ülkemizde ekonomik buhran giderek derinleşiyor. Gıda krizi giderek artıyor. Yurttaşlarımız büyük bir sıkıntı yaşıyor. Kayıt dışılık, kuralsızlık, şiddet kol geziyor. Dünya Küresel suç endeksinde Türkiye Avrupa’da birinci olmuş durumda. Mutsuzluk ve sığınmacıların yol açtığı problemler endeksinde Türkiye hep ön sıralarda yer alıyor. Tüm bu bulgular Türkiye’nin iyiye gitmediğini gösteriyor. Bizim, elbette seçim süreçlerini atlattıktan sonra başlayan değişim tartışmalarına kanaatimce bir son verip, özellikle yaklaşan yerel seçimler öncesinde yeni bir siyasetle yeni bir heyecanla yerel seçimlere hazırlanmamız gerekiyor” dedi.

İTTİFAK SİYASETİ REEL BİR SEÇENEK OLDU

Açıklamalarını sürdüren Yıldız, “4 yıllık zaman zarfının sonunda bugün geldiğimiz noktada büyükşehir belediye başkanlarımızın bu süreçte yapmış olduğu, pandemi dönemindeki çalışmalarını hiç konuşmuyoruz. CHP’nin hiç oy almadığı muhafazakar kesimlerde kurulan doğru ilişkileri hiç konuşmuyoruz. Biz tamamen CHP ve Kılıçdaroğlu’nun değişimin kavramları ekseninde konuyu sıkıştırıp kalmışız. Bu büyük bir talihsizlik. Çünkü ittifak siyaseti, 2017 yılında yapılan referandum ile rejimin değişmesiyle Türkiye’de reel bir seçenek haline geldi. Biz önümüzdeki dönemde de ittifak siyasetini sağlıklı bir yörüngede tekrar değerlendirip analiz edemezsek yerel seçimlerde bir takım olumsuzluklarla karşılaşacağız” ifadelerini kullandı. Yaklaşık 2,5 saat boyunca yayında kalan Yıldız, genel anlamda kullandığı ifadeler, sunduğu öneriler ve tespit ettiği sorunlarla hem yayındaki konuklardan hem de izleyenlerden tam not aldı.

43 bin öğrenci karnelerini aldı 43 bin öğrenci karnelerini aldı

Editör: TE Bilisim