Torbalı, kış mevsimini tam anlamıyla yaşamaya başladı. Soğuk günlerde en büyük sıkıntıyı yaşayan meslek grubu kuşkusuz gündelik işçiler. Kereviz, pırasa, lahana, brokoli ve bu gibi kışlık ürünlerin hasadı için tarlaya inen tarım işçileri, soğuk havaya meydan okuyarak ekmeğini topraktan çıkarıyor. Soğuk, yağmur, kar dinlemeden tarlada çalışan işçiler evlerine ekmek götürme telaşıyla kendini işine veriyor. Soğuğu adeta unutan işçiler yevmiyelerini çıkartıp evlerine mutlu dönmenin planlarını yapıyor.

HASAT SÜRÜYOR

Torbalı Ovası’nda kışlık sebzelerin hasadı devam ediyor. Ovada pırasa hakim görülürken tüccarların da pırasa için üreticilerin kapısını çaldığı görüldü. Bu yıl Hemen hemen bütün kışlık ürünlerde artış yaşanırken en çok ilgiyi yine pırasa ve kereviz görüyor. Özellikle sabah saatlerde soğuk havaya rağmen işlerini sürdüren işçiler büyük zorluklar çekiyor. Sabahın ilk ışıklarından akşam vaktine kadar tarlalarda çalışan işçilerin en büyük sorunu soğuk havalar. Hava sıcaklıklarının ilerleyen dönemlerde bu seviyede devam edecek olması işçileri kara kara düşündürüyor.

ATEŞ YAKIYORLAR

Başkan Yüğrük’e tepkiler dinmiyor Başkan Yüğrük’e tepkiler dinmiyor

Soğuğa aldırış etmeden çalışan işçiler tüccarların talepleri doğrultusunda ürünleri yetiştirmeye çalışıyor. Tüccarların hallere verdiği mal sözünü yerine getirmede aracı olan işçiler sık sık yaktıkları ateş başında ısınıyorlar. Amaçlarının ekmek parası olduğunu dile getiren Mahmut Yıldız, “Soğuk günlerde çalışmazsak soğuk günlerde yiyecek ekmeği nereden getiririz? Çok şükür elimiz iş tutuyor. Çalışarak ekmeğimizi kazanıyoruz. Bunun soğuğu olmaz. Yağış olmadığı sürece tarlalardayız. Bazen yağmurda da çalıştığımız oluyor. Sonuçta tüccarların da verdiği sözler var. Bu malın bugün araçlara yüklenip gitmesi gerekiyor. Allaha çok şükür iş bulabiliyoruz” diye konuştu.

Editör: TE Bilisim