15 bin ağaçta hasat hazırlığı 15 bin ağaçta hasat hazırlığı

Ekonomide yaşanan enflasyon farkı nedeniyle iğneden ipliğe zamlar gelmeye devam ediyor. Bu kapsamda ürünlerin fiyatlarında büyük artışlar yaşanırken Torbalı’da yaşayan ilçe sakinleri is eski ürünleri atmak yerine tamir ettirmeyi tercih ediyor. Torbalı Perşembe günü kurulan pazarda, çaydanlık, tencere, bıçak, tava gibi ürünlerin tamirini yapan 56 yaşındaki Tahsin Usta, son zamanlarda işlerinin çok fazla arttığını ifade etti.  İlçe sakinlerinin yeni ürünlere almaya gücünün olmaması nedeniyle kırılan veya eskiyen eşyaları kendilerine getirdiklerini ifade eden Usta, çok fazla rağbet gördüklerini açıkladı.

“BU KADAR YOĞUN OLDUĞUMUZ BİR DÖNEMİ HATIRLAMIYORUM”

Son aylarda iki kişi olmalarına rağmen işlere yetişemediklerini ifade eden Tahsin Usta, “Uzun yıllardan beri bu işi yapıyorum. Ama bu kadar yoğun olduğumuz bir dönemi hatırlamıyorum. 2 kişi olmamıza rağmen bazı ürünleri yetiştiremiyoruz ve ertesi haftaya bırakıyoruz. Vatandaş artan maliyetler nedeniyle eskilerini atmıyor. Bir çaydanlık takımı, tencere 500 lirayı geçmiş durumda. Bu nedenle kırılan çaydanlık takımı, eskiyen tencere seti, bıçaklar, artık atılmıyor onarılmak için bize getiriliyor. Biz ise olukça uygun ve vatandaşı zorlamayacak bir fiyata tamir yapıyoruz” ifadelerini kullandı.

“YENİ ÜRÜN ALMAK ŞUANDA NEREDEYSE İMKANSIZ.”

Artan fiyatlar nedeniyle yenisini sat almak yerine eskiyi tamir ettirmeyi tercih ettiğini ifade eden ilçe sakinlerinden Ahmet Özçelik, “Yeni ürün almak şuanda neredeyse imkansız. Bildiğiniz gibi fiyatlar ateş pahası. Biz de yeni ürün almak yerine eskileri tamir ettirmeye çalışıyoruz. Benim çaydanlığımın kulpu koptu. Yenisini almak istedin fiyatı 700 lira. Onun yerine daha uyguna tamir ettiriyorum. Maalesef ekonomik olarak zor günler geçiriyoruz. Biz de çözüm olarak eski ürünlerimizi yeniden değerlendiriyoruz” dedi.