Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yılın bu dönemlerinde sık rastlanan grip salgınlarının etkilerini azaltmak, hastalığın hafif geçirilmesini sağlamak ve halk sağlığını korumak amacıyla 2023 yılı grip aşısı uygulamasının 15 Eylül itibarıyla başladığını duyurdu. Özellikle Kovid-19 pandemisinin ardından grip aşısına yönelik ilgi artarken mevcuttaki aşının talebi karşılayamaması gündeme geldi. İzmir Eczacı Odası Başkanı Tuncay Sayılkan, aşının sınırlı sayıda olduğuna dikkat çekerek vatandaşlara çağrıda bulundu. Öte yandan Torbalı’da da birçok eczanede aşı ile ilgili problem yaşandığı öğrenildi.

MİKTAR YETMİYOR

Kronik hastalığı olan, risk grubunda yer alan ve 65 yaş üstü vatandaşlara ücretsiz uygulanan grip aşısına talebin çok yoğun olduğunun altını çizen İzmir Eczacı Odası Başkanı Sayılkan, şöyle konuştu:

“Grip aşısı her sene olduğu gibi belli sayıda geliyor. Ancak Türkiye’de grip aşısına fazla talep var. Burada önemli olan 65 yaş üstü, risk grubunda ve kronik hastalığı olanların aşıyı yaptırması...  Sistem de buna göre düzenlendi. Ama talep çok yoğun, özellikle Kovid’den sonra grip aşısına yönelim çok oldu. Gelen miktar yetmiyor, 85 milyon nüfuslu ülkeye 5-6 milyon aşı geliyor. O yüzden genç, sağlıklı ve kronik hastalığı olmayanların grip aşısına talepte bulunmamaları, aşıları yaş almış ve hastalığı olanlara bırakmaları lazım.”

Aşık Mahzuni Şerif'in ölüm yıldönümünde unutulmadı Aşık Mahzuni Şerif'in ölüm yıldönümünde unutulmadı