Yerel seçimlerin yaklaşmasıyla siyasette belediye başkanlık yarışları gündem olurken, alım gücü her gün azalan vatandaş ise geçim derdinden belini doğrultamıyor. Pazaryerlerinde her hafta artan fiyatlar nedeniyle önceki yıllar kilo ile alınan ürünler artık gram hesabıyla fileye giriyor, Pazar arabaları boş kalıyor.  Vatandaş her geçen gün düşen alım gücü karşısında kendini geçim sorunu içinde buldu. Yüksek enflasyona rağmen lütufmuş gibi sunulan maaş artışlarının kısa zamanda eriyip gideceğini, derdine çare olamayacağını bilen asgari ücretliler, emekliler, pazarda markette indirim kovalamaya, gramla alışveriş yapmaya başladı.

Pazarlarda yüksek fiyatlar nedeniyle pazarcılar etiketlere yarım kilogram tutarı yazarak vatandaşı çekmeye çalışıyor. Fiyatlar karşısında alım gücü yetmeyen vatandaş daha önce kilogram ile aldığı meyve sebzeleri, zeytin ve peynirleri gramla alıyor. Gram alışveriş vatandaşın da artık pazar arabası taşımasına da ihtiyaç bırakmıyor.

Açıklanan liste dikkat çekti Açıklanan liste dikkat çekti

 Alışverişte çoğunluk pazar arabası kullanmazken kullananlar da kısmen dolu haliyle evlerine dönüyor. Pazar alışverişlerinin önceki yıllara göre önemli oranda azaldığını, az miktarda sebze meyve ile evlerinin yolunu tutuklarını anlatan vatandaşlar, “Bu devirde kiloyla meyve sebze almaya kimsenin gücü yetmiyor. Gramla meyve sebze, zeytin alarak ancak tadabiliyoruz” diyerek dert yanıyor.