Trafik kazası can aldı Trafik kazası can aldı

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, 37 ilde eş zamanlı olarak düzenlenen “Kafes-18 operasyonu” kapsamında 9’u ulusal ve yerel organize suç örgütü, 30’u bu örgütlere silah ve elverişli malzeme temini sağlayan suç grubu olmak üzere toplam 39 organize suç yapısının çökertildiğini duyurdu. Organize suç örgütü elebaşıları ile birlikte 257 şüpheli yakalandığı ifade edilen operasyonda Torbalı’da bulunan İnanç Meçul Yerel Organize Suç Örgütüne de baskın yapıldı.  Öte yandan ilçede büyük yankı uyandıran operasyonun detayları paylaşıldı.

EŞ ZAMANLI OPERASYON

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı Koordinesinde, Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ve İstihbarat Şube Müdürlüğünün ortak çalışması neticesinde, ilçede Suç İşlemek Amacıyla Örgüt Kurmak, Yönetmek, Üye olmak  TCK 220/3 , Nitelikli Yağma TCK 149 suçlarını işlediği anlaşılan bir örgüt, Yasadışı Silah Ticareti suçunu işlediği anlaşılan  2 ayrı örgüt çökertildi. Bu kapsamda İzmir merkezli, 6 dış ilçe (Torbalı, Ödemiş, Çeşme, Bergama, Kınık, Dikili) ile Aydın ili Germencik ilçesinde toplam 29 hedef şüpheli şahısa yönelik eş zamanlı operasyon gerçekleştirilmiştir.

TOPLAM 21 KİŞİ

TCK 220 kapsamında başta örgüt lideri olan İnanç Meçul ve beraberinde 6 örgüt üyesi yakalanarak gözaltına alındı. Kendilerini devlet görevlisi olarak tanıtmak, tehdit ve cebir ile dernek adı altında yardım toplayarak haksız kazanç elde etmek, telsiz ve araçlarında çakar kullanarak kendilerine kolluk görevlisi süsü vererek vatandaşları baskı altına almak, sahte kurum plakaları, kimlikleri kullanmak suretiyle kendilerine imtiyaz sağlama gibi eylemlerle söz konusu suç faaliyetlerine devam ettikleri bilgisi alındı. Yasadışı Silah Ticareti 6136 SKM kapsamında suç örgütlerine silah temin ettiği anlaşılan 2 ayrı örgüt mensubu toplam 21 şüpheli şahıs yakalanarak gözaltına alınmıştır.

CEPHANE GİBİ

Operasyon sonucunda;   Toplam 28 şüpheli hedef şahıs yakalanarak gözaltına alındı. Yapılan aramalar neticesinde toplam; 14 Adet Tabanca,6 adet Ruhsatsız Tüfek, 2 kurusıkı Tabanca, 1 gaz Tabancası, 13 Şarjör, 121 Fişek, 178 Kartuş, 4 El Telsizi, 15 gram esrar maddesi, Çok sayıda çek-senet ve örgütsel döküman ele geçirildi. İzmir ve Torbalı Emniyet Müdürlüğü, şehrimizin huzur ve esenliğini korumak amacıyla suç ve suçlularla mücadelesini kararlılıkla sürdürmeye devam edecek