Türkiye'de beklenen depremlere dair yeni senaryoları anlatan Japon yüksek mimar ve yüksek inşaat mühendisi Yoshinori Moriwaki, illere göre beklenen deprem tahminlerini açıkladı. İzmir ve İstanbul'da beklenen olası depremlere ilişkin yeni açıklamalar yapan Yoshinori Moriwaki, İzmir'in kendi fay hattının kırılmadığını söyledi.

İZMİR FAYI GÜCÜNÜ ATMAYA ÇALIŞACAK

Yoshinori Moriwaki, "Manisa ve İzmir olarak deprem yönünden çalışma yaptım. 32 senedir Türkiye'deyim. Bu 3 senedir Silivri'den başlayarak, Doğu Anadolu Fay Hattı, Elazığ'da iki kere sonra Maraş, Elazığ'dayken Manisa'da deprem oldu, Muğla'da ve İzmir'de deprem oldu. İzmir'deki depremde 18 bina çöktü ama İzmir'in kendi fay hattı kırılmadı, Ege Denizindeki fay hattı kırıldı. Dolayısıyla İzmir'in kendi fay hattı topladığı gücü atmaya çalışacak dolayısıyla İzmir için deprem bekliyoruz diyebiliriz" dedi.

7'NİN ALTINDA OLUR

Yoshinori Moriwaki, "Doğu Anadolu Fay Hattı ve Kuzey Anadolu Fay Hattı'nın birleştiği yer olan Bingöl, Muş, Bitlis, Van o bölgeler, Marmara Bölgesi ve İzmir bölgesinde deprem bekliyoruz diyebilirim. Manisa'da fay hattı bir kere kırıldığı için depremi İzmir'de bekliyoruz. Marmara için en kötü senaryo olarak 7,9 büyüklüğünde görülebilir ama İzmir için en kötü senaryoda bile deprem 7 büyüklüğünün altında olur" diye konuştu. (Halk TV)

Hüseyin Büyüközer vefat etti Hüseyin Büyüközer vefat etti
Editör: TE Bilisim