Gelişmiş sanayisi ve ticareti ile sık sık gündeme gelen Torbalı, bu sefer turizm ve tarihi geçmişi ile anılmak için Turizm Seferberliği Eylem Planı başlattı. Torbalı Ticaret Odası, Torbalı Belediyesi ve Metropolis Antik Kenti işbirliğiyle gerçekleşen Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Ağırlama Programı’nda, Torbalı’nın tur kapsamına alınması amacıyla tarihi ve kültürel zenginlikleri tanıtıldı. Program boyunca Metropolis Antik Kenti başta olmak üzere Key Museum, Lucien Arkas Bağları, Hipodrum, Hamidiye ve Kent Tarihi Müzesi ziyaret edildi. Etkinliğe; Torbalı Kaymakamı Ercan Öter başta olmak üzere Torbalı Ticaret Odası Başkanı Abdulvahap Olgun, Torbalı Belediyesi Başkan Vekili Metin Şahin, Kültür İşleri Müdürü Serkan Tekin, Metropolis Antik Kenti Kazı Başkanı Prof. Dr. Serdar Aybek, Kent Konseyi Başkanı Niyazi Soytürk, TÜRSAB BTK Başkan Yardımcısı Sevgi Can ve Ege Bölgesi’nde faaliyet gösteren TÜRSAB yetkilileri katılım sağladı.

Program boyunca; Torbalı’nın tur kapsamına alınması, turizmindeki mevcut durumu ve potansiyeli hakkında tanıtım ziyaretleri gerçekleştirildi. Hipodrom Kafe’de başlayan ağırlama programı, Metropolis Antik Kenti’nin ziyaret edilmesi ile son buldu. Kent Tarihi Müzesi’ni ziyaret eden TÜRSAB heyeti, Torbalı’nın yakın tarihi hakkında bilgilendirildi. Ardından Türkiye'nin en kapsamlı otomobil müzesi olan Key Museum ziyaret edildi. Arkas Bağları’nda gerçekleştirilen ağırlamada ise şarabın üretim hikâyesi detayları ile anlatıldı. Son olarak Metropolis Antik Kenti’ne geçilen programda Kazı Başkanı Doç. Dr. Serdar Aybek, Antik Kent’in tarihine dair çarpıcı açıklamalarda bulundu.

TARİHİ DENEYİMLEMEYE DAVETLİSİNİZ

Kazı çalışmalarının aralıksız devam ettiğinin altını çizen Aybek, “Ana Tanrıça Kenti olarak da bilinen Metropolis Antik Kenti, 3500 yıllık geçmişi ile her geçen gün bizi daha da fazla şaşırtmaya devam ediyor. 34 yıllık süreç içerisinde burada çok şeyler keşfettik. Yaptığımız çalışmalar heyecan verici. Tek eksiğimiz bölgemizi daha iyi şekilde tanıtmak. Bu sayede; Metropolis Antik Kenti’ni tanıtıp, turizme tamamen kazandırmayı hedefliyoruz. Yapılan kazı çalışmaları neticesinde yepyeni kültürel varlıklar ile karşılaşmamız bizi Metropolis'e daha fazla bağlıyor ve bu güzel eserlerin vatandaşlarımız ile paylaşılmasını istiyoruz, siz değerli TÜRSAB heyeti öncülüğünde herkesi buraya gezip ve görmeye dahası tarihi yerinde deneyimlemeye davet ediyoruz.” dedi.

Yaz sıcağında vatandaş isyanda Yaz sıcağında vatandaş isyanda

TORBALI TUR KAPSAMINA ALINMALI

Torbalı’nın turizm sektöründe canlanmasına çok önem verdiklerini dile getiren Olgun, “Torbalı’nın tur kapsamına alınmayı hak edecek kadar zengin bir alt yapısı var. Torbalı’da özellikle Metropolis Antik Kenti’nin varlığının bulunmasıyla beraber bu anlamda çok önemli bir noktaya geldiğimizi düşünüyorum. Ören yeri olması için büyük çaba gösterdik ve çabalarımız meyvesini almaya başladı. Uzun süredir dile getirdiğimiz Cazip Kent Torbalı sloganımız, turizm çalışmalarının varlığı ile hem bölgesel hem de ulusal camiada ayakları daha da yere basan bir duruma gelecek. Torbalı Ticaret Odası yönetimi olarak turizmin canlanmasıyla ilgili her türlü desteği vermeye hazırız.” dedi.

Torbalı’nın saklı tarihinin keşfedilmeyi beklediğini belirten Torbalı Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Serkan Tekin, “Torbalı’da Helenistik Dönemden günümüze ulaşan tarihi bir kentimiz var. Belediye olarak tanıtılması ve tüm dünyaya duyurulması için elimizden geleni gayreti gösteriyoruz. Siz değerli TÜRSAB heyetinin katkılarıyla kapsamlı bir çalışma ortaya koyacağımıza inanıyorum” dedi.

Editör: TE Bilisim