Torbalı’da başarılı örnekleri ile dikkat çeken Torbalı Cumhuriyet Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile Sun Tekstil Sanayi ve Ticaret A.Ş. arasında mesleki ve teknik eğitimi güçlendirme iş birliği protokolü imzalandı. Torbalı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünde gerçekleştirilen protokol törenine; İlçe Milli Eğitim Müdürü Cafer Tosun, Torbalı Cumhuriyet Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Raşit Alpay Karataş, Moda Tasarım Teknolojileri Alan Şefi İsmail Gündüz, Sun Tekstil Sanayi ve Ticaret A.Ş. adına İnsan Kaynakları Grup Müdürü Özge Özbay, İnsan Kaynakları İş Ortağı Emre artık ve İnsan Kaynakları Yöneticisi Nihan Selçuk katıldı. 

Torbalı Cumhuriyet Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Raşit Alpay Karataş yaptığı konuşmada "Bugün İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüzle beraber düzenleyerek imzalayacağımız mesleki eğitim işbirliği protokolü ile okulumuz Moda Tasarım Teknolojileri alanı öğrencileri ve mezunlarını hızlı bir şekilde üretime kanalize olması adına iş birliği protokolümüzü imza altına alıyoruz. Sayın İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Cafer Tosun’a ve Sun Tekstil yetkililerine mesleki eğitime verdiği önem ve destek ile bu protokol hayata geçiriliyor. Bu protokolün hazırlanmasında emek veren herkese teşekkürlerimi sunuyorum. Protokolün hayırlara vesile olmasını diliyorum" dedi.

Torbalı İlçe Milli Eğitim Müdürü Cafer Tosun konuşmasında "Hayırlı bir iş için bugün buradayız. Torbalımız ve mesleki eğitim adına çok sevinçliyim. Sanayicilerimizin nitelikli eleman arayışının mesleki eğitimle karşılanması ve aynı zamanda mesleki eğitimin kalitesinin daha da ileri taşınması adına çalışmalar yapıyoruz. Bugün ki protokolde bunun adına yapılan önemli çalışmalardan birisidir. İlçemizde mesleki ve teknik eğitimde sanayici ile iş birliği noktasında öncü olmak istiyoruz. Yapılan iş birliği ile mesleki eğitimdeki kıymetli öğrencilerimizin eğitim hayatları boyunca ve mezun olarak hayata atıldıkları sonraki dönemlerde de mesleki anlamda büyük kazançlar sağlayacağına inanıyorum" dedi.

Torbalı Cumhuriyet Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile Sun Tekstil Sanayi ve Ticaret A.Ş.  imzalanan protokol ile mesleki ve teknik eğitimde istihdam ve üretim ilişkisini geliştirmek için öğretmenlere / öğrencilere eğitimler verilmesi, öğrencilerin işletmede mesleki eğitimlerinin gerçekleştirilmesi ve istihdam edilmesine yönelik çalışmalar yapılması, okul, atölye ve laboratuvarlarının yeni teknolojilerle desteklenmesini hedefleniyor.

Protokol kapsamında Yapılacak İşler

1-Moda Tasarım Teknolojileri alanı öğrencilerinin mesleki gelişimi (İşletme gezileri, iş ortamının tanıtılması, mesleki bilgi ve becerilerinin güçlendirilmesi, teknolojinin takip edilmesi)

2-Okulumuz Moda Tasarım Teknolojileri alanı öğrencilerine işletmede meslek eğitimi yapmalarına öncelik sağlanması,

3-Okulumuz Moda Tasarım Teknolojileri alanı öğrencilerinin mezuniyetleri sonrasında işletmenin bünyesinde ihtiyaç bulunması halinde istihdamlarına öncelik verilmesi,

4- Okulumuz Moda Tasarım Teknolojileri alanı atölyesine İşletme tarafından uygun görülecek miktar ve mahiyette malzeme desteği sağlanması,

5- Okulumuz Moda Tasarım Teknolojileri alanı atölyesinde işletme personeli tarafından çeşitli seminer, deneyim paylaşımları bulunması, ortak eğitim öğretim faaliyetleri ve workshop çalışmaları yapılması, (Bilgisayar Destekli Tasarım ve Çizim programların kurulum ve kullanımına katkı sağlanması),

6- Okulumuz Moda Tasarım Teknolojileri alanının tanıtımı için materyal hazırlanmasına katkı sağlanması,

7- Okulumuz Moda Tasarım Teknolojileri alanı tanıtım faaliyetleri kapsamında yapılan çalışmalara katkı verilmesi,

8- Okulumuz Moda Tasarım Teknolojileri alanı öğrencilerinin İşletme tarafından uygun görülecek zaman ve koşullarda işletme gezisi yapmalarına olanak sağlanması,

9- Okulumuz Moda Tasarım Teknolojileri alanı atölyelerinde bulunan makinelerin bakım-onarımı için işletmenin bir ustasını İşletme tarafından uygun görülecek belirli periyotlarla görevlendirilmesi.

10- Moda Tasarım Teknolojileri alanından başarılı öğrencilerin seçilmesi ve işletme tarafından belirlenecek başarılı öğrenciye eğitim desteği sağlanması.

11- Moda Tasarım Teknolojileri alanı ve işletme ile ortak projeler yürütülmesi.

Ata Muhtar’a hizmetleri için teşekkür Ata Muhtar’a hizmetleri için teşekkür

12.İşletme tarafından uygun bunması halinde alanın atölyelerinin makine ve ekipmanlarının modernleştirilmesine katkı sağlanması.