2023-2024 eğitim öğretim yılı 11 Eylül'de başlayacak. Torbalı’da velilerin okula başlayacak öğrenciler için alışveriş heyecanı başladı. Birçok veli, okul üniforması, çanta, suluk ve diğer bazı ihtiyaçları bugünden almaya başladı. Okulların açılmasına 1 aydan kısa bir süre kala, velilerin alışverişini şimdiden yapmasının gerekçesi ise “Ürünlerin gün geçtikçe daha da zamlanacağı endişesi” oldu. Okul formaları, kırtasiye malzemelerinin fiyatı ise vatandaşın belini büktü. Bu konudaki hayat pahalılığı da, velileri de ciddi şekilde zorladı.

Jandarmadan DEAŞ’e dev operasyon Jandarmadan DEAŞ’e dev operasyon

FİYATLARDA BÜYÜK ARTIŞ

Torbalı’da bu yıl bir kırtasiyeye gidildiğinde geçen sene 200 TL’ye alınan çanta 500 TL’ye, 18 TL’ye alınan defter 45 TL, yine aynı şekilde 19 TL’ye alınan bir kalem bu sene 27 TL’ye çıkmış durumda. Ayrıca geçen sene okul kıyafetleri (2 pantolon 2 tişört) 800 lira civarında tutarken, bu rakam bu sene 1500 lira civarlarında.  Genel olarak bakılacak olursa geçen sene bir öğrencinin sırt çantası 2500 TL ‘ye dolarken bu sene bu fiyat 6 bin lira civarında oldu. Kırtasiye esnafı fiyatların önümüzdeki günlerde artabileceğini belirterek vatandaşların alışveriş konusunda geç kalmaması gerektiğini belirtti.

KIRTASİYE ESNAFI DERTLİ

Torbalılı kırtasiyeciler, önceki dönemlere göre işlerin tamamen düştüğünü ve velilerin alışveriş yapamadığını belirtti. Esnaf, bu yıl fiyatların yüzde 200 ila 300 oranında zamlandığını ifade ederek, "Önceki dönemlerde sezon başlamadan önce hazırlık yapıyorduk, çok yoğun oluyordu. Pandemi, deprem ve ekonomik durumlardan sonra alım gücüde azaldı. Müşteride gelmiyor. Geçtiğimiz dönemlerde bin ila bin 500 liraya dönemi kurtaran veli, bu şartlarda 5 ila 6 bin liraya ya kurtarır yada kurtaramaz durumdadır. Fiyatlar 3'e katlandı. Yüzde 200 zam oldu" diye konuştu.