Torbalı Ovası’nda domates ekimi sürüyor. Ovanın sultanı olarak bilinen domates ekimi üreticileri heyecanlandırdı. Çiftçilerin en büyük geçim kaynaklarından biri olan bu ürün ovaya büyük hareketlilik getirece. Salça fabrikalarının da büyük bir merakla beklediği domates, Torbalı’da yetiştirilerek birçok Avrupa ülkesine ihraç ediliyor. İlçedeki domates pazarında ise faaliyet gösteren yaklaşık 15 fabrika, binlerce tarım işçisi, yüzlerce çiftçi ile milyon dolarlık cirolarla bir çark dönüyor.

 SÖZLEŞMELER İMZALANDI

Tarlaların fiyatları el yakıyor Tarlaların fiyatları el yakıyor

Torbalı’nın yaz döneminde en çok tercih edilen ürünlerinden olan domateste ilk fideler toprakla buluştu. Her yıl yüz binlerce ton domatesin hasat edilip işlendiği Torbalı’da, yeni sezon öncesinde büyük bir hareketlilik yaşanıyor. Geçtiğimiz aylarda fide siparişleri veren ve şimdilerde seralarda fidelerini yetiştiren üretici, ilk fideleri toprakla buluşturmaya başladı. Domates, bu yıl yaklaşık 35 bin dekarlık alanda yetiştirilecek. Kış dönemini bereketli geçiren çiftçi, yaz mevsiminden de mutlu ayrılmanın planlarını yapıyor.

HASTALIK İÇİN ÖNLEM ALINDI

 Kaplancık, Ahmetli, Özbey ve Yeniköy bölgelerinde ovanın sultanı domates ve kurutmalık Ankara biberi fideleri toprağa verilmeye hazırlanıyor. Torbalı’da TAT, TUKAŞ ve Özgörkey gibi dünya çapında birçok firma, sezonun açılmasını heyecanla bekliyor. Geçtiğimiz yıl çeşitli nedenlerle ortaya çıkan hastalıkların bu yıl tekrar etmemesi bekleniyor. İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü yetkilileri bu konuda gerekli önlemlerin alındığını, ekim zamanından önce çiftçilerin bilgilendirildiğini söyledi.