Her yıl Ramazan ayında ortaya çıkan ve gıda fiyatlarında fırsatçılık yapanlar, bu yıl da boş durmuyor. Ocak ayında asgari ücret ve emekli maaş artışlarının ardından gıda etiketlerine zam gelmişti. Ramazan ayı öncesi gıda ürünlerinde ikinci bir zam furyası yaşanıyor. Bu hafta başı itibarıyla toptancılarda bakliyat ve kahvaltılık ürünlere yüzde 10 zam yapıldı. Toptancıların fiyat artışına perakendeciler de ayak uydurdu. Marketlerde bu ay başı itibarıyla bakliyat, kahvaltılık, süt ve süt ürünleri grubuna yüzde 15 ilave zam yapıldı. Böylece fiyat artışları yüzde 25'leri buldu.

RAMAZAN AYIYLA BİRLİKTE GIDA FİYATLARINA YENİDEN ZAM GELDİ

Sıcaklıklar birden düşecek Sıcaklıklar birden düşecek

Toptan bakliyat satışı yapan Ahmet Çeliköz, yılbaşından bu yana tüm bakliyat ürünlerine yüzde 20 zam geldiğini belirterek, "Bakliyat rekoltesinde ciddi düşüşler olmadı, ancak çok yüksek mahsul de alınamadı. Fiyat artışlarında en büyük sebep akaryakıt fiyatları oldu. Anadolu'dan İstanbul'a bir kamyonun gelmesinin maliyeti yükleme ve boşaltma dahil 70-80 bin lirayı buluyor. Bu da fiyatlara zam olarak yansıyor." dedi.

ZEYTİN VE HURMA FİYATLARI REKOR KIRDI

Marketlerde en çok zamlanan ürünler arasında zeytin ve hurma yer alıyor. Zeytinin kilosu 100-150 liradan 200-250 liraya kadar çıktı. Hurmanın kilosu da geçen yıl 250 lira iken, bu yıl ortalama 550 liraya yükseldi. Kırmızı et fiyatlarında da zam yağmuru devam ediyor. Kuşbaşı etin kilosu bu yıl başında 370 lira iken, bugün marketlerde 450-500 lira, kasaplarda ise daha da artıyor.