Ramazan süresince akşam geç saatlerde kurulan dolu dolu iftar sofraları ve birkaç saat ardından gelen sahur ile değişen 11 aylık rutin beslenme alışkanlığı, bayramın girmesiyle psikolojik olarak daha fazla yemek yeme eğilimine dönüşüyor. Torbalı’daki diyetisyenler bayram için vatandaşları uyardı. Bayramda aşırıya kaçırılmaması gerektiğini vurgulayan diyetisyenler, dengeli ve sağlıklı beslenme için önerilerde bulundu.

KİLO ALABİLİRSİNİZ

Bayram nedeniyle normalden fazla yemeye eğilimin olduğunu belirten diyetisyenler, “30 günlük orucun ardından bayramın gelmesiyle midelerinin de bayram edeceğini düşünebilirsiniz. Hatta normalden daha fazla yeme eğiliminde olabilirsiniz. Ancak uzun saatler oruç tutarak yavaşlayan metabolizmanızla birden yağlı ve karbonhidratlı yiyecekler tüketerek mide ve bağırsak problemleri yaşayabilirsiniz, hızlı ve aşırı tüketimin sonunda yemek sonrasında mide şişkinliği oluşabilir. Oruç tutulan dönem boyunca vücudunuz iki öğün beslenmeye alıştığı için şeker oranı yüksek besinler tüketmeniz kan şekerinde dengesizliğe yol açabilir, enerjisi yüksek besinleri hızlı şekilde tükettiğinizde vücut bu besinleri harcayamayıp yağ olarak depolayabilir ve 3 günlük bayram sürecinde kilo alabilirsiniz.” dedi.

BAYRAM ŞEKERLERİNE DİKKAT

Sağlıklı beslenmeye dikkat çeken diyetisyenler, “En güzeli bayramda da aşırıya kaçmadan sağlıklı ve dengeli bir şekilde beslenmektir. Biraz dikkat etmeyle hem bayramın tadını çıkarabilir hem de herhangi bir sağlık problemi yaşamadan bayramı geçirebilirsiniz. Bayram sabahı bol börekli bir kahvaltıyla tıka basa doymak yerine bir dilim börek ve hafif bir kahvaltıyla güne başlayın. Gün içindeki tatlı ikramlarını da göz önünde bulundurarak kızartmalardan uzak durmalısınız. Gün içerisinde 2-2,5 litre su içmelisiniz ki metabolizmanızı hızlandırıp sıcaklarda terle atılan sıvıyı yerine koyun. Ara öğün yapmayı ihmal etmeyin. Bayram gezmelerinde ikram edilen şeker, çikolatanın zararsız olabileceğini düşünmeyin. Tüketimlerini olabildiğince en aza indirin. Şerbetli tatlılar yerine sütlü, meyveli tatlıları tercih etmelisiniz. Gece yatmadan 2 saat önce yemek yemeyi kesin” şeklinde belirterek uyarılarda bulundu.