Türkiye’nin ve Ege Bölgesi’nin önemli sofralık ve yağlık zeytin üretim merkezlerinden Torbalı’da zeytin hasadında sona gelindi. Bu yıl zeytindeki rekolte üreticiyi üzerken, fiyatı ise sevindirdi. 2 milyon zeytin ağacı bulunan Torbalı’da yağlık ve sofralık zeytin hasadı ile birlikte zeytinyağı fabrikalarında yoğunluk oluştu. Bu yıl düşük rekolte ve Avrupa’da zeytin olmaması nedeniyle litre fiyatı 240 TL'den başlayan zeytinyağı, üreticisinin yüzünü güldürdü.

"REKOLTENİN ÇOK DÜŞÜK OLMASINDAN DOLAYI FİYAT ARTIŞLARI MEYDANA GELDİ"

Bölgenin önemli geçim kaynaklarından olan zeytinde hasadın sonlarına yaklaşıldığını söyleyen üreticiler, ‘‘Hasatta sona gelen ilçemizde zeytinyağı fabrikaları da tam kapasite çalıştı. Bu sene de rekoltenin çok düşük olmasından dolayı fiyat artışları meydana geldi. Bu yı zeytinden yüzümüz güldü. Fiyatın daha da artacağını bekliyoruz'' dedi.

"FİYAT DAHA DA ARTABİLİR"

Zeytin hasatlarının devam ettiği kentte fabrikaların yoğun bir şekilde çalıştığını söyleyen zeytinyağı işletmecileri, "Torbalı’da hasat ekim ayında başladı ve hiç durmadan devam etti. Şuanda hasatta sona gelindi. Tanenin yağa yolculuğunu fabrika olarak yapıyoruz. 7 gün hiç durmadan tesisler olarak tam kapasite ile çalıştık. Zeytinyağı bu yıl fiyat olarak da iyi ama rekolte memnun etmedi. Fiyatın daha da artmasını bekliyoruz. Üreticiler de zeytinyağını şuanda satmayı tercih etmiyor'' diye konuştu.

Trafik kazası can aldı Trafik kazası can aldı