Torbalı’daki kuyumcular son dönemde ilçede ve yurt genelinde sahte furyası yaşandığını söyledi. Müşteri kılığındaki kişilerin, kuyumculuk ehliyeti olmayan kuyumcu esnafının çalışanlarına sahte altını sattığını hatırlatan kuyumcu esnafı, “Son zamanlarda sahte altın vakalarını çok yaşadık. Bu olayların önüne geçmek için çalışmalar yürütüyoruz” dedi.

PİYASADA ÇOK SAYIDA SAHTE ALTIN VAR


Bugün itibariyle piyasada çok sayıda çeyrek, yarım, gram altının yanı sıra devlet basımı altınların bile sahtesinin olduğunu iddia eden İzmir Kuyumcular Odası Başkanı Murat Kurtuluş Buyrukçu, Gaziemir, Torbalı, Narlıdere ve Bornova’da Kaymakam, İlçe Emniyet Müdürlerinin de katıldığı toplantılarda, bu konuda alınan önlemler hakkında bilgi verildiğini anlattı. Bu toplantılarda, hırsızlık, gasp olaylarına karşı nasıl bir önlem alınması gerektiği konusunun da işlendiğini belirten Başkan Buyrukçu, “Sahte altın satmaya kalkışanları bir şekilde yakalatıyoruz” dedi ve şu bilgileri aktardı:

SAHTEKARLAR, İKİNCİ DÜKKANA GİRDİĞİNDE YAKALANIYOR


“Birisi geliyor, size sahte altın veya düşük ayarlı altın satmaya çalışıyor. Bunu kime yapıyor? İşinin ehli kuyumcuya yapamıyor. Kuyumculuk ehliyeti henüz olmayan, esnafımızın yanında çalışan kişilere yapabiliyor. Bu konuda tüm çalışanlarımızı bilgilendiriyoruz, işin püf noktalarını anlatıyoruz. Esnafımız, kendisine sahte altın satan kişinin görüntülerini, tüm üyelerimizin yer aldığı whatsapp grubumuzda paylaşıyor. O sahtekarlar anında deşifre ediliyor. Diyoruz ki bu şahıs, elinde düşük ayarlı altınlar var, onları piyasaya sürüyor, dikkatli olun. Sahtekar, ikinci dükkana girdiğinde, hemen kolluk kuvvetleri tarafından kıskıvrak yakalanıyor. Emniyet ile işbirliğimiz güçlü bir şekilde devam ediyor. Tüm ilçelerimizde ortak toplantılar gerçekleştireceğiz, esnafımızı, çalışanlarımızı bilinçlendireceğiz. Sahtecilikle mücadelemizi amansız bir şekilde sürdüreceğiz.”

Osman Tosun: Torbalı Övünç Demir’e hayırlı olsun Osman Tosun: Torbalı Övünç Demir’e hayırlı olsun