Sosyal medya platformu Facebook'un ikinci el eşya alım satımına imkan tanıyan Marketplace alanı, dolandırıcıların yeni hedefi oldu. Son dönemlerde  alım satım sitelerinde farklı yöntemlerle pek çok girişimde bulunan dolandırıcılar, bu kez gerçek kullanıcı profili imajı ile Facebook Marketplace platformunu kullanmaya başladı. Ürünlerin fiyatlarını uygun tutarak tüketicilerin ilgisini çeken dolandırıcıların kullandıkları ikna yöntemleri ise dikkat çekiyor. Bu yöntemi Torbalı’da da deneyen dolandırıcılar, alım satım gruplarında uygun fiyatlı pahalı ürünleri satıyor gibi gözükerek vatandaşlardan kapora isteyip sırra kadem basıyor

ÇOK RAĞBET GÖREN ÜRÜNLERİ PİYASADAN UYGUN FİYATLARA İLANA KOYUYORLAR

Özellikle teknolojik ürünler üzerinden tüketicileri hedefleyen dolandırıcılar, televizyon, bisiklet, bilgisayar gibi ilanları tercih ediyor. Bu ilanlarda ise en çok rağbet gören markaları ve ürünleri, neredeyse piyasasından yüzde 50 aşağıya listeliyor. Marketplace'de ilan verebilmek için Facebook profili zorunlu tutuluyor. Dolandırıcılar, bu profili oluşturabilmek için gerçek kişilerin resimlerini kullanarak hesap açıyor. Güven vermesi açısından bu profillerde üniformalı asker, polis kıyafetli vatandaşların fotoğraflarını tercih ediyorlar.

GÜVENLİ ÖDEME SİSTEMLERİNİ TAKLİT EDİYORLAR

Satın alma sürecini, popüler alışveriş portallarının güvenli ödeme sistemleri ile sağladıklarını söyleyen dolandırıcılar, dolandırma sürecini tam da bu aşamada gerçekleştiriyor. Güvenilir ödeme sistemlerini taklit eden web siteleri oluşturup tüketiciye gönderen dolandırıcılar, genellikle IBAN adresine gönderim yapılmasını ve bunun karşılığında sisteme dekont yüklenmesi gerektiğini söylüyor. Para transferinin gerçekleşmesinin ardından ise sırra kadem basıyor.

Gediz Elektrik ile dev işbirliği Gediz Elektrik ile dev işbirliği

Editör: TE Bilisim