İzmir ulaşımına nefes aldıracak projelerin başında gelen Narlıdere Metorusun’da son viraja girildi. İstasyon çalışmalarının devam ettiği metro hattında ilk insanlı deneme seferi gerçekleştirildi. Tarihi ana Torbalı Belediye Başkanı Mithat Tekin de katıldı. Fahrettin Altay Metro İstasyonu’nda basın mensupları ile bir araya gelen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ilk deneme seferini tamamladı.  Deneme seferine Başkan Soyer ve basın mensuplarının yanı sıra 27’nci dönem milletvekilleri, 28’nci dönem milletvekili adayları, ilçe belediye başkanları ve bürokratlar da yer aldı. Başkan Tekin, Soyer ve CHP İzmir milletvekili Murat Bakan’la birlikte vatman kabininde poz verdi.

BAŞKAN TEKİN: HAYIRLI OLSUN

Başkan Tekin bu anlara ait fotoğrafları sosyal medyada paylaşarak, “İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımız Tunç Soyer'in hayata geçirdiği İzmir Metrosu'nun Fahrettin Altay-Narlıdere hattının deneme sürüşüne katılarak bu tarihe ana şahitlik etmenin mutluluğunu yaşıyoruz... Güzel İzmir'imize hayırlı olsun...” notunu düştü

KENDİ FİNANSMANI İLE TÜRKİYE'DE YAPILAN TEK METRO

Başkan Demir, gençlerle buluşacak Başkan Demir, gençlerle buluşacak

Deneme seferinden duyduğu mutluluğu dile getirerek sözlerine başlayan Soyer, “Çok heyecanlı bir gün. Buraya hep çizme ile geldiğimi hatırlıyorum. İlk defa normal ayakkabımız ile geldik ve baştan sona hattımızı geçtik. Bu pandemi dönemi öyle bir dönemdi ki 1100 kişinin çalıştığı sırada 900 kişi kovid oldu. Bunların hem işi bırakmadan işe devam etmelerini sağlamamız hem  sağlıklarını korumamız hem de emeklerinin karşılığı olan maaşların ödeyebilmemiz gerekti. Çok zor süreçti. Bu süreçte Gülermark A.Ş çok büyük bir dayanışma gösterdi. Bizim için bu bir kararlılık ve direnç meselesiydi. Her krizde, pandemide, depremde bu işin durmaması devam etmesi gerektiği inancını taşıdık. Bu kararlılığın ve direncin meyvesidir bugün topladığımız. Bu İZBB’de çalışan herkesin büyük emekleri ve inançları sonucu buraya gelinmiştir. Herbirine ayrı ayı minnettarım. Bu süreç 253 milyon Euro’luk öngörü ile başlamıştı. Tamamladığımız süreçte 285 milyon Euro’yu buldu. Kendi öz kaynakları, ile kendi finansman kaynakları ile  yapılmış Türkiye'deki tek metrodur” ifadelerini kullandı.

Editör: TE Bilisim