Torbalı Belediyesi Mayıs ayı olağan meclis toplantısının ikinci oturumu Torbalı Belediye Başkanı Övünç Demir’in başkanlığında gerçekleşti.  Komisyondan ve başkanlıktan gelen önergelerin görüşüldüğü meclis toplantısında ilk olarak belediyenin 2023 yılı kesin gider ve gelir tablosu oylandı. Komisyondan oy birliği ile meclise sunulan rapor meclisçe de oy birliğiyle kabul edildi. Öte yandan meclisin ikinci önemli gündem maddesi kredi yetisi ile ilgili oldu. Torbalı Belediyesi’nin olası 80 milyon liralık kredi kullanımıyla ilgili önerge oy çokluğu ile kabul edildi.

Başkan Demir, kredi ile ilgili olarak, “Bu krediyi kullanacağız diye bir şey yok. 4 yılda geri ödemesi 198 milyon lira. Bana çok mantıklı gelmedi. Ancak biz meclisten geçirelim, bir kenarda dursun. Belediyenin mali durumu çok iç açıcı değil. Personel maaşlarını anca denkleştiriyoruz. Alacaklılar tarafından birçok aracımıza icra kondu. Taşınmazlarımızda rehinler var. İller Bankası’ndan olan hakkımız gelmiyor. Kesinti her geçen gün artıyor. Burada bizlere muhalefet ederken, iktidar partisinin meclis üyeleri olarak Torbalı’nın da hakkını arayın. Türkiye’nin en fazla vergi veren ilçesiyiz. Ancak verdiğimizin yüzde 1’ini bile alamıyoruz. Bizim ekonomik olarak en güçlü belediyelerden biri olmamız gerekiyor. Bu krediden 1 TL bile çekersek gelip yine burada ne için çektiğimizi, nerelerde kullanacağımızı şeffaf bir şekilde anlatacağız ” dedi.

Torbalı’da yüzlerce hane yararlanacak Torbalı’da yüzlerce hane yararlanacak

TORBALI PAZARI TAŞINIYOR

Bir önemli maddede Torbalı Belediye Başkanı Övünç Demir’in çok önem verdiği Gençlik ve Spor Hizmetleri Müdürlüğü’nün kurulmasıyla ilgili oldu. Önceki toplantıda gerekli kararı alınan müdürlüğün kapsam ve amacı bu meclis toplantısıyla da oy birliği ile belirlendi. Mecliste görüşülen son konu ise Torbalı Mahallesi’nde kurulan semt pazarının bir önceki dönem olduğu gibi Alpkent Mahallesi, Naci Tuncel Bulvarı’na taşınması oldu. Mevcut yerinde sıkışık bir şekilde hizmet vermesi, birden fazla bölümden oluşması ve park ve güvenlik sorunu başta olmak üzere birçok sorunun yaşanması üzerine, yeniden pazarın Alpkent Mahallesi’nde ferah bir ortama taşınması için Pazar Yeri Kuruluş Komisyonu’na ilgili madde oy birliği ile sevk edildi.

Editör: Haber Merkezi