Türkmenköy'deki Orman Yangını, Köylülerin Kahramanlığıyla Söndürüldü Türkmenköy'deki Orman Yangını, Köylülerin Kahramanlığıyla Söndürüldü

Jeoloji Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı Koray Çetin Önalan, son zamanlarda yaşanan depremlerle ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Son zamanlarda sık aralıklarla meydana gelen 4-5 büyüklüğü arasındaki depremleri değerlendiren Başkan Önalan, kentsel dönüşüm ve yapı denetimle ilgili görüşlerini de anlattı. Afet yönetiminde başarısız olunduğunun altını çizen Başkan Önalan, mutlaka “Afet Bakanlığı” kurulması gerektiğini söyledi. Jeoloji Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı Koray Çetin Önalan Torbalı’nın en riskli alanlardan bir tanesi olduğunu açıkladı.

TORBALI RİSK ALTINDA, ÇÜNKÜ SULAK ALANDA KURULMUŞ BİR ŞEHİR
Bir etkinlikte Torbalı’nın en riskli alanlardan biri olduğunu söylediğini hatırlattığımız Başkan Önalan, “Neden Torbalı? Diğer yerler çok mu sağlam?” sorusuna şu yanıtı verdi: “Torbalı Ticaret Odası’nın bir etkinliğinde Torbalı depremini tartıştık. O depremin yıldönümünde söyledim bu sözü. Torbalı, sonuçta ovada kurulmuş bir yer. Oysa Torbalı’nın kuruluş yeri, yamaçlarda ancak sonradan ovaya inilmiş. Bir fay kırılmasında ovada olduğu için, tarım alanlarında olduğu için Torbalı büyük hasar görecek. Sadece Torbalı değil, başka yerleşim yerleri de tehlike altında. 30 Ekim 2020 yılında bir afet yaşadık. İzmir depremi deniyor, İzmir depremi adını koyarsak, baştan yanlış yapmış oluruz. 70 kilometre uzakta Sisam adasının kuzeyinde bir fay kırıldı, geldi Bayraklı’yı yıktı. Burada doğa bize şunu söylüyor: Bayraklı’nın olduğu yer, zemin itibariyle yerleşime uygun değil. Mavişehir, Bostanlı öyle, Çiğli, Karşıyaka öyle. Buraların zamanında imara açılmış olması, aslında Anayasa suçudur. Anayasa, ovaları koruyun, diyor. Madem yasaya rağmen ovaya bina yapıyorsunuz, o zaman mühendislik prensiplerine göre yapın! Yeterli mühendislik desteği almamış, denetlenmemiş binalar yapıyorsunuz. Yerel yönetimlerin bu konuda görevi şudur: Kenti bir bütünüyle tarayarak öncelikli yerleşim alanları belirlemek. Öncelikli yerleşim alanı demek, afet ve depreme güvenli alanlar, demektir. Böyle yerler jeolojik ve jeoteknik etütlerle belirlenmiş, yapılaşma ilkeleri konmuş yerlerdir. İzmir’in nerelerinin güvenli olduğunu söyleyebilmek için kentin tamamında bu çalışmaların yapılıp öncelikli yerleşim alanlarının belirlenmiş olması lazım. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı mikro bölgeleme çalışması var, 2024 yılında bitecek. İlçelerin özel çalışmaları var. Doğa bize, en sağlam yerlerin, çoğunlukla, kayalık ortamların olduğu yerler olduğunu söylüyor. Oralarda heyelan riski olabilir, kaya düşmesi riski de olabilir ama genelde sağlamdır.”

Editör: TE Bilisim