Evrensel Gazetesin haberine göre; Torbalı’da yer alan Philip Morris (Marlboro) fabrikasında pandemi faturası işçilere kesildi. Fabrika bünyesinde faaliyet gösteren Euroserve isimli taşeron şirkete bağlı olarak çalışan yaklaşık 40 işçi işten çıkarıldı. İşçilerden alınan bilgiye göre işten atılan işçilerin çoğu pandemi sürecinde izin kullananlar veya kronik hastalığı bulunanlar. Patronun bir başka gerekçesinin ise "Pandemide sorun olmasın diye rotasyon" olduğunu belirten işçiler, çıkışların devamının geleceğini ifade etti.

"İŞ KAZALARININ ÖNÜNÜN AÇILMASINDAN ENDİŞELİYİZ"

Marlboro fabrikasında çalışan bir işçi, “Böylesine fazla kâr eden, hatta pandemide bile özel izinlerle çalışan şirket faturayı işçilere kesiyor. Çünkü pandemide az işçiye çok iş yaptırmaya alıştılar” dedi ve işten atmaların özellikle depo bölümünde yaşandığını söyledi. İşçi, “Çünkü forklift kullanan bilgisayara işleme işini de yapmak zorunda bırakıldı. Pandemide az kişiyle oluyorsa şimdi de böyle devam eder diye çıkarılan arkadaşlarımız var” dedi.

İş yükünün artmasından ve dolayısıyla iş kazalarının önünün açılmasından endişe duyduklarını söyleyen bir başka işçi de “Ücretsiz izin uygulaması, kredisi ve borcu olan işçilere karşı kullanılmaya başlandı. Bu süreçte kadrolu ve taşeron işçiler olarak birlik olup sendikalı olmalıyız. Bu şirketin uluslararası çalışma koşullarına burada da uymasını istiyoruz” diye konuştu.

İşçiler, “Pandemide bizleri kredilerle borçlandırdılar, ücretsiz izinle köleleştirdiler. İşçi çıkarılmasına derhal son verilmeli. Huzurlu ve düzgün bir çalışma ortamı için yetkililer çıkışları durdurmalı ve işçilere derhal açıklamalı” dedi.