Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın Türkiye'de 9 kişide Eris varyantı görüldüğünü açıklaması üzerine Covid-19 yeniden konuşulmaya başlandı. Dünya genelinde de yaygın hale gelen Eris varyantı sebebiyle vaka sayıları hızla artıyor. Türkiye’de görülen Eris Varyantı konusunda Egedesonsöz’e değerlendirmelerde bulunan Prof. Dr. Alper Şener, “Hiçbir zaman pandeminin başındaki gibi ciddi anlamda vaka sayılarına tırmanış olacağını düşünmüyorum” dedi.

109 kupa ve madalya ile büyük gurur yaşattılar 109 kupa ve madalya ile büyük gurur yaşattılar

BELİRTİLER KORONAVİRÜS İLE AYNI

Prof. Dr. Şener açıklamasında, “Eris varyantında son 6 aya göre bir artış bekliyoruz ama vaka sayısı 2020’ler deki gibi olmayacaktır. Hiçbir zaman pandeminin başındaki gibi ciddi anlamda vaka sayılarına tırmanış olacağını düşünmüyorum. Varyantın belirtileri koronavirüs belirtileri ile aynı… Ateş, burun akıntısı, tıkanıklık, kuru öksürük, İshal, tat ve koku kaybı” şeklinde konuştu.

KORONA SEBEBİYLE BAŞVURULARDA ARTIŞ YOK

Kovit-19 servislerinin kapalı olduğunu ve Koronavirüs sebebiyle başvurularda bir artış olmadığını kaydeden Prof. Dr. Alper Şener, 65 yaş üstü vatandaşlar için maske uyarısı yaptı. Şener açıklamasında “maske takan sayısında belirgin artış var, insanlarımız bu konuda bilinçlendi, daha duyarlı hale geldi. 65 yaş üstünde ve kapalı alanda maske N95 şart. Ne kadar az virüs, o kadar daha hafif hastalık… Dolayısıyla 65 yaş üzeri maske takmalı. Hatırlatma dozları zaten açık. Son 6 ay içinde hastalık geçirmeyen, aşı olmayan 65 yaş üstü aşılanması gerekiyor” ifadelerini kullandı.