Kamyonet alev topuna döndü Kamyonet alev topuna döndü

İZSU Genel Müdürlüğü, Küçük Menderes Havzası’ndaki altyapı yatırımlarına yönelik teknik gezi düzenledi. İZSU Genel Müdürü Ali Hıdır Köseoğlu’nun da bizzat katıldığı gezide İZSU’nun Menderes ve Torbalı’da devam eden altyapı çalışmaları sahada incelendi. İZSU İşletmeler 2. Bölge Daire Başkanı Ferit Çağlar ve bölgede görev yapan teknik ekibin de eşlik ettiği ziyarette, Köseoğlu çalışmaların seyrine ilişkin detaylı bilgi aldı. Pancar, 7 Eylül, Muratbey, Subaşı ve 19 Eylül olmak üzere ilçenin beş mahallesinde devam eden yağmursuyu ayrıştırma ve atık su hattı imalatı çalışmalarını inceleyen heyet, son olarak Torbalı Atıksu Arıtma Tesisi’nde devam eden kapasite artırımı çalışmaları hakkında bilgi aldı.

GELECEK, BUGÜNDEN İNŞA EDİLİYOR
Torbalı ve Menderes'in yanı sıra kentin tüm ilçelerindeki altyapı sorunlarını çözüme kavuşturmaya kararlı olduklarını kaydeden İZSU Genel Müdürü Ali Hıdır Köseoğlu, "Menderes ve Torbalı'da yıllardır çözülemeyen, kronikleşen sorunlar bulunuyordu. Muhtarlarımızın ve vatandaşlarımızın talepleri vardı. Buradaki yatırımlarımızı sadece günün ihtiyaçlarını değil, önümüzdeki 50 yılı dikkate alarak planladık. Her iki ilçemizde de çalışmalarımız devam ediyor. Biz teknik bir kurumuz. Vatandaşlarımız için çalışıyoruz, onların yaşamına dokunuyoruz. Biz ne kadar doğru çalışırsak, vatandaşlarımızın yaşam kalitesi de o doğrultuda artar. Bizim amacımız da bu. Vatandaşlarımız müsterih olsun. Biz sahadayız. İzmir'in tüm ilçe ve mahallelerinde, nerede bir sorun varsa çözeceğiz. Bu iradeye sahibiz" diye konuştu.

TORBALI'DA KAPSAMLI ALTYAPI ÇALIŞMASI
İZSU, Torbalı ilçesi Pancar Mahallesi'nde 6 kilometre kanalizasyon hattı ile 2,6 kilometre yağmursuyu hattının yapımına da devam ediyor. Aynı ilçeye bağlı 7 Eylül Mahallesi'nde yaklaşık 1,7 kilometrelik kolektör hattının imalatı sürerken, hattın 1 kilometrelik kısmı tamamlandı. İZSU ekipleri, bölgede artan nüfusun ihtiyaç ve taleplerini karşılamak amacıyla, Muratbey Mahallesi ve Yedieylül Mahallesi’nde ise 2 kilometrelik atık su hattı imal ediyor. Torbalı-Subaşı ve 19 Mayıs mahalleleri için projelendirilen 14 kilometre atık su hattı ile 1 kilometre yağmursuyu ayrıştırma hattı imalatının yüzde 90’ı tamamlandı. Bölgenin evsel atık suları bu hat üzerinden doğrudan Torbalı Atıksu Arıtma Tesisi'ne iletilecek.

TESİSİN ARITMA KAPASİTESİ 2,5 KAT ARTIYOR
İZSU Genel Müdürlüğü, Torbalı ilçesini modern ve güçlü bir altyapıya kavuşturmak amacıyla projelendirdiği Torbalı Atıksu Arıtma Tesisi 2. Etap inşaatını da tamamladı. Bu yatırımla beraber tesisin kapasitesi yaklaşık 2,5 kat artarak; 21 bin metreküpten 58 bin metreküpe çıkarıldı. Evsel atık suların yanında endüstriyel atık suları da arıtacak şekilde tasarlanan tesis, mekanik montaj ve elektrik imalatlarının da tamamlanmasının ardından devreye alınacak. Tesisin, Küçük Menderes Nehri'nin en önemli kirletici kaynağı olan sanayi atık sularını arıtması ve Pamucak Sahili’nde yaşanan kirliliğe çare olması hedefleniyor.