Pandemi salgın ilan edilen korona virüse laboratuvar ortamında çare aranmaya devam edilirken, vücudu zinde tutmak ve virüslere karşı daha çok direnç sağlayabilmek için alternatif tavsiyeler de gelmeye devam ediyor. Torbalı’da kekik suyu ve yağı üreten Gezer Tarım’ın sahibi Tayir İmren, pandemi süresince siparişlere yetişmekte zorluk yaşadıklarını ifade ederek, kekiğin koronaya iyi geldiğini iddia etti.

KEKİK SUYUNDAN DEZENFEKTAN

Uzun yıllardır yurt dışına kekik yağı gönderen Gezer Tarım, son aylarda talep arttı. İşletme sahibi Tayir İmren, “Dünya’da etkisini göstermeye devam eden ve hızla yayılmaya devam eden korona virüse karşı alternatif olarak kekik yağı ve suyuna karşı talepler arttı. Fabrikamızda günlük 60 kg yağ üretiyoruz. Üretilen yağlar, Yurt dışıan gönderiliyor. Macaristan, Bulgaristan gibi birçok ülke talep ediyor ve taleplerini karşılamaya çalışıyoruz. Ayrıca tesislerimizde üretilen kekik yağı ile suyundan dezenfektan yapılıyor. Hem organik hem çok sağlıklı” dedi.

FAYDASI BİTMİYOR

Yüzde 80 oranında Denizli’de yüzde 20’sinin Torbalı’da üretilen kekik, yoğun bir mesai sonucunda yağ ve su elde edildiğini söyleyen İmren, “Yaban mersininin 3 katı antioksidan içeren kekik yağı, karvakrol içeriyor, bu madde monoterpenoid fenol bileşik. Vücuda giren bakterilerin hücre duvarına saldırarak ortadan kaldırdığı kanıtlanmış olan karvakrolün aynı davranışı kanserli hücrelere de yaptığına dair klinik çalışmalar var. Karvakrolün kemoterapi yerine geçebileceği hayvanlar üzerinde yapılan testlerle ortaya konuyor. Kekik yağı demir, bakır, manganez, kalsiyum, magnezyum, çinko, C, A (beta-karoten), Niasin, potasyum ve bor mineraller açısından zengin. Bu yüzden koronaya karşı alternatif olarak kullanıldığı belirtiliyor. Durum böyle olunca talepler arttı” şeklinde konuştu.