Türkiye’nin en çok zeytin ağacı varlığına sahip ilçelerden olan Torbalı’da, zeytin hasat sezonu sürüyor. ‘Yok yılı’ olmasından dolayı bu yıl rekoltenin ciddi derecede az olduğunu belirten üreticiler Akdeniz meyve sineğinden dolayı dökülen ürünlerini bir an önce toplayabilmek hasada erken başladı. Zeytinyağı fiyatının yüzde 200 yükselmesiyle birlikte üreticinin en kıymetli ürünlerinden birisi zeytin oldu. Torbalı  Ovası’nda son günlerde etkili olan yağış ve fırtınanın ardından yoğun bir dökülme yaşayan zeytinler, çiftçileri harekete geçirdi. Zeytin bahçelerine inen üreticiler, dökülen zeytinlerin telef olmaması için yoğun çaba sarf ediyor.

 İŞÇİ BULUNAMIYOR

Zeytinlerini hasat edebilmek için planladığından bir ay önce zeytinliğe girdiğini ifade eden üretici Mehmet Şimşek; “Bu yıl az da olsa bizim bahçemizde zeytin vardı. Geçtiğimiz yıllarda Nisan ayına kadar zeytin meyvesi ağacında bekliyordu. Ancak bu yıl yaşanan Akdeniz meyve sineği salgınından dolayı zeytinler hemen dökülmeye başladı. Biz de ürünlerimiz telef olmasın diye hasadı erkene aldık. En büyük sıkıntı işçi bulma sıkıntısı. Rica minnet bulduğumuz işçilerle birlikte zeytini hasat ediyoruz” dedi.

Ayrıca bu yıl yaşanan kuraklıktan dolayı zeytinde, yağ veriminin düşük olduğu ve Akdeniz meyve sineğinden dolayı asit oranının ise yüksek olduğu belirtildi.

Aytekin Şef, yarın bandosuyla bayramı kutlayacak Aytekin Şef, yarın bandosuyla bayramı kutlayacak