Torbalı’da son haftalarda etkili olan düzensiz sağanak yağmur, üreticinin mahsulüne ve tarım arazisine zarar verirken, hasadı yaklaşan ürünlerin gelişimini de olumsuz etkiliyor. Ovaya büyük umutlarla ekilen başta domates olmak üzere birçok ürün zarar görürken, üretici ise kara kara düşünüyor. Yağan yağmur nedeniyle yüzlerce buğday üreticisi hasat yapamazken buğdaylarda kararmaların meydana geldiği ve kalitenin oldukça düştüğü belirtildi. İlçede özellikle dağ bölgelerinde yetiştirilen kiraz ise yağan şiddetli yağmur nedeniyle hastalıklarla mücadele ederken, üretici ise yaşanan bu olumsuzluklar nedeniyle kara kara düşünüyor. Öte yandan yağmur nedeniyle tarlaları ot bastığı da öğrenildi.

GİRGİN: “TARLALAR ADETA OT İÇERİSİNDE KALDI”

İlçe genelinde yağan yağmur nedeniyle üreticinin büyük bir zarar ettiğini ifade eden Torbalı Ziraat Odası Başkanı Yılmaz Girgin, “Son haftalarda yağan yağmur nedeniyle üreticilerimiz zor günler geçiriyor. Başta buğday üreticilerimiz. Hasadın başladığı buğdayda yağan yağmurlar nedeniyle üreticilerimiz hasat yapamıyor. Bu nedenle de buğdayda kararmalar meydana gelirken kalite de düştü. Ayrıca domates üreticisi de yağan yağmurlar nedeniyle zor günler geçirecek gibi duruyor. Yağmurlar pamuk be darıyı pek olumsuz etkilemedi ama tarlalar adeta ot içerisinde kaldı” ifadelerini kullandı.

Osman Tosun: Torbalı Övünç Demir’e hayırlı olsun Osman Tosun: Torbalı Övünç Demir’e hayırlı olsun

ÜRETİCİ İSYANDA

Torbalı’da domates üretimi yapan Hüseyin Aydın, “Son zamanlarda sürekli, ve şiddetli yağan yağmurlar domatesi olumsuz etkiledi. 60 dönümlük alana ektim ama yağmurlar nedeniyle mildiyö hastalığı ile uğraşıyoruz. Sürekli ilaçlama yapıyoruz ama şuan nafile. Ovada domates üreticisi büyük bir zarar gördü” ifadelerini kullandı. Buğday üreticisi Mustafa Kaya ise “Yağan yağmurlar nedeniyle hasadımızı bir türlü yapamadık. Maalesef buğdaylarımız karardı. Üretici olarak zor günlerden geçiyoruz” ifadelerini kullandı.