Ticaret Bakanlığı berber, kuaför ve güzellik salonu çalışma saatlerine ilişkin alınan kararı açıkladı. Berber, kuaför ve güzellik salonlarının ülke genelinde haftanın bir günü kapalı olması uygulaması yürürlüğe girdi. İşletmelerin valilikler tarafından belirlenen günlerde kapalı olmadığının tespiti halinde bakanlık tarafından idari yaptırım uygulanacak. Alınan bu karara Torbalı’da hizmet veren berber, kuaför ve güzellik salonları da uyacak. İlçede hizmet veren esnaflar kararın adil bir şekilde uygulanması gerektiğini belirterek suiistimal edilmemesi çağrısında bulundu.

Torbalı’nın firmasından Torbalı üreticisine dev destek Torbalı’nın firmasından Torbalı üreticisine dev destek

Ticaret Bakanlığı'ndan yapılan açıklama şöyle:

"Berber, kuaför ve güzellik salonu işletmecilerinin büyük çoğunluğunu barındıran sektör paydaşları tarafından Ticaret Bakanlığımıza iletilen talep ve öneriler titizlikle değerlendirilerek ülke genelinde tüm berber, kuaför ve güzellik salonlarının haftanın bir günü kapalı olması yönünde Ticaret Bakanlığımızca 18 Ağustos 2022 tarihinde karar alınmıştır.

Devam eden süreçte kapalı olunacak günün, her ilin sektörel yapısı ve işletme profili ile tüketici tercih ve ihtiyaçları göz önünde bulundurularak Valilikler tarafından belirlenebilmesi amacıyla sektörün geniş katılımının sağlandığı çalışmalar yürütülmüş olup gelinen noktada bu çalışmalar tamamlanmıştır.

Bu doğrultuda, berber, kuaför ve güzellik salonlarının ülke genelinde haftanın bir günü kapalı olması uygulaması 1 Temmuz 2024 tarihi itibarıyla yürürlüğe girecek ve bu işletmelerin Valilikler tarafından belirlenen günlerde kapalı olmadığının tespiti halinde Ticaret Bakanlığımızca idari yaptırım uygulanacaktır."

Editör: Ömer Dur