Torbalı’da susuz tarım ile yetişen bamyanın tadına doyulmuyor. Saipler, Çakırbeyli, Bozköy ve Çapak bölgesinde hiç su verilmeden yetiştirilen bamya vatandaşlar tarafından çok beğenildiği için yaz aylarının başlaması ile birlikte toptancılar organik bamya alıp hale götürmek için Saipler, Çakırbeyli, Bozköy ve Çapak’ı mesken tutuyor. Her mahallede 3-4 aracı firma tezgah açıp çiftçilerin yetiştirdiği bamyaları alıyor. Yaklaşık 10 gün önce başlayan bamya sezonunda henüz çok fazla ürün olmadığı için küçük boy bamyanın kilosu 25 TL’den, orta boy 17 TL’den büyük boy ise 15 TL’den alınıyor. Hiçbir ilaç ve hormon kullanılmadan yetişen bamyanın lezzetinin oldukça fazla olması nedeniyle İzmir Hal’inde organik bamyaya da ilgi büyük oluyor.

YILDA 50 TON BAMYA

Saipler Mahallesi’nin yüzde 70’i bamya üretimi yapıyor. Kışın zeytin yazın da bamya üreten Saipler halkı geçimini bu ürünlerden sağlıyor. Bu bölgede sulama suyu olmadığı için köylüler susuz yetişen ürünleri tercih ediyor. Saipler’de yılda ortalama 50 ton bamya elde ediliyor. Havaların güzel gitmesi ile bamya sezonu Eylül ayı sonuna kadar sürüyor. Hal’den gelen toptancılar her mahalleye tezgah açıp ürün topluyor. Havanın durumu, çiftçinin topladığı ürüne göre günde Saipler’den 400-500 kilogram ürün alınıyor. Toptancı firma ürünü hemen Hal’e götürüp pazarlara dağıtılmasını sağlıyor. Saipler ve civarında yetişen organik bamyanın lezzetinden dolayı daha çok tercih edildiğini söyleyen aracılar sezonun hayırlı olmasını diledi.

FİYAT İYİ

Saipler’de yetişen Kınalı Bamya diye adlandırılan ürünün bölgedeki en kaliteli bamya olduğunu savunan aracı aracılar “Bu yıl sezon biraz geç başladı. Havanın serin gitmesinden dolayı ürünler geç yetişiyor. Şu an ürün alıp toptancıya verenler iyi para kazanıyor. Küçük bamyanın kilosu 20-25 TL’den alıcı buluyor. Sezonun yeni başlamasından dolayı fiyat oldukça iyi. Ürün çoğaldığında fiyatı düşer. Saipler’de yetişen bamyada hiçbir katkı maddesi olmadığı için çok tercih ediliyor. Kaliteli ürün herkes tarafından sevildiği için de bamyamıza ilgi her geçen yıl artıyor. Geçen yıl ortalama 50 ton ürün aldık. Bamyanın para etmesi nedeniyle üretici daha çok bu ürüne yöneliyor” dedi.