Ortadoğu'da ortaya çıkan, günümüzde Batı ülkeleri dahil tüm dünyaya yayılan ve "hacamat" olarak bilinen kupa terapisi, binlerce yıldır insanlar tarafından yapılıyor. Vücutta ağırlıkla sırt olmak üzere belirli bölgelere küçük kesikler atılarak kan alınmasını içeren hacamat, Torbalı’da de her zaman halk arasında ilgi gördü. Anadolu'da farklı meslek gruplarından insanların yaptığı hacamat, yüzyıllarca yardımcı tedavi yöntemi olarak uygulandı. Bu uygulamanın Torbalı’daki en tecrübeli ise Dilek Tulum. Ayrancılar’da Dilek Bay-Bayan Hacamat olarak hizmet veren Tulum, uzun yıllardır profesyonel bir şekilde hizmet verdiği hacamat tedavisi ile bugüne kadar yüzlerce kişiye şifa oldu.

KUPA TEDAVİSİ (HACAMAT) NASIL YAPILIR?

Hacamat tedavisi çok ciddi bir müdahaledir. Kime ve nasıl yapılacağı tüm tedavi metodlarında olduğu gibi uzman ve tecrübeli isimler tarafından belirlenmelidir. Uygulamayı, doktorun yada doktor kontrolünde sağlık personellerinin yapması gereklidir. Genelde sırt bölgesinden uygulama yapılsa da , yaptıran kişinin hastalığına, şikayetine göre baş bölgesi ve vücudun diğer akupunktur noktalarına da uygulanabilir. Ancak uygulama yapılacak bölge uzman isim tarafından belirlenmelidir.

HANGİ HASTALIKLARA UYGULANIR?

bağışıklık sistemi güçsüzlüğü, kronik yorgunluk(halsizlik), tembellik, kısırlık, prostat, hormon bozukluğu, yumurtalık hastalıkları, obezite, baş ağrısı, migren, hipertansiyon şeker hastalığı, ayak burkulması ve morarma, kas-iskelet hastalıkları (bel ağrısı, boyun ağrısı , omuz ağrısı, romatizma, osteoartrit) gibi hastalıklarda hacamat tedavisinin önemli sonuçlar elde ettiğini ifade eden Tutum, hacamatın genel etkilerini de anlattı. Tutum, “Hacamat, Kaslarımızı gevşetir. Manevi hayatımıza renk katar. Vücudumuzun herhangi bir yerindeki hatta damarlardaki sertlikleri geçirir. Tüm ağrıları kökünden keser (migren, bel boyun fıtığı gibi). Uykusuzluk gecelerimize son verir birde sinirimizi yatıştırır” ifadelerini kullandı. Detaylı bilgi almak isteyenler 0 546 678 47 94 numaradan iletişim kurabilir

CHP’den Cemevi’ne ziyaret CHP’den Cemevi’ne ziyaret

Editör: İbrahim Danış