Dünya Fenerbahçeliler Günü’nde genel kurul Dünya Fenerbahçeliler Günü’nde genel kurul

İzmir’in tarım ve hayvancılık konusunda bir zamanlar en gelişmiş ilçe konumundaki Torbalı’da hayvancılık sektörü adeta can çekişiyor. Büyükbaş hayvan üretiminin bitme noktasına geldiği Torbalı’da hayvancılık faaliyetleri artık ithal hayvanlar ile yapılabiliyor. İlçede faaliyet gösteren süt üretim çiftlikleri sık sık yurtdışından hayvan ithal etmek durumunda kalıyor.

İTHAL HAYVANLAR OLMASA HAYVANCILIK ÖLECEK

Yanlış tarım ve hayvancılık politikaları neticesine tüm Türkiye’de olduğu gibi Torbalı’da da üreticiler mağdur oldu. Bir zamanlar tüm köylerinde hayvan yetiştirilen Torbalı’da yerel üretici kalmadı. Artık yalnızca ticari besi çiftliklerinde hayvancılık yapılıyor. Onlarda yerli hayvan bulamadıkları için yurt dışından hayvan ithal ediyor. Bir zamanlar Türkiye’nin dört bir yanına canlı hayvan satışı yapan Torbalı, artık yurt dışından hayvan ithal ediyor. Tarım ve Orman Bakanlığı aracılığıyla ithal edilen hayvanların kontrolleri de Torbalı Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğü tarafından yapılıyor.

YEREL ÜRETİCİ KALMADI

Gelinen noktada yerel üreticiler hayvan besleyemiyor. Köylerde büyükbaş hayvan bulabilmek neredeyse imkansız. Torbalı’da yalnızca dev bütçeli hayvan çiftliklerinde besicilik yapılabiliyor. Durum ticari çiftlikler için de hiç iç açıcı değil. Yem fiyatlarına her gün zam üstüne zam gelirken, süt fiyatları ise oldukça düşük kalıyor. Sütten para kazanamayan üretici, zararını telafi edebilmek için hayvanını kesime gönderiyor. Ülkede canlı hayvan bulmak çok zor hale geldiği içinde yerine konulacak inekler yurt dışından ithal ediliyor.

Editör: Haber Merkezi