Torbalı’da ekonominin kötülüğü bu kez de kuyumcularda gözler önüne seriliyor. Asgari ücretin ev kirasından düşük kaldığı ilçede vatandaşlar geçinebilmek için yastık altındaki altınlarını bir bir bozdurdu. Bozduracak hiçbir şeyi kalmayan dar gelirli ise çareyi alyanslarını satmakta buluyor. Bir evde satılabilecek neredeyse son şey olan alyansların bozdurulmasında ilçe genelinde artış yaşanıyor. Kuyumcular bu durumu doğrularken, satışlarda da ciddi gerilemeler yaşadıklarını ifade etti.

SATIŞLAR GERİLEDİ

Torbalı’daki kuyumcular, “Satışlarımız belki yüzde 5 e kadar geriledi. O yüzden öncelikle bizim ülkemizde enflasyon dediğimiz durdurulamayan zamların önüne geçilmesi lazım. Ne kadar çıkarsa çıksın altın sonuçta bizde gidip markette alışveriş yapıyoruz. Ailemize ekmek götürmeye çalışıyoruz çalışanlarımız var Allah herkesin yardımcısı olsun” diye konuştu.

ELLERİNDE ALYANS BİRİKTİ

Muratbey'de korku dolu alnlar Muratbey'de korku dolu alnlar

Sadece altın sektörünün değil her sektörde sıkıntıların yaşandığını söyleyen kuyumcular, “Her gün iş yerimize faklı bir mod ile geliyoruz örnek vermek gerekirse gün içerisinde bir ticaret yapacak isek acaba yapsak mı yapmasak mı satsak o ürünü yerine tekrar koya bilecek miyiz? Aslında bu durumu herkes yaşıyor ama bizim sektörde bu durum daha hızlı. Ekonomi her geçen gün kötüye gidiyor. Alyanslarını bile bozdurur hale geldi insanlar. Elimizde çok fazla sayıda alyans var, vatandaşlar dönüp tekrar alırlar diye bekletiyoruz” dedi.” kelimelerine yer verdi.

Editör: İbrahim Danış