Sonbahar mevsiminin sonuna yaklaştığımız günlerde soğuk hava Torbalı’da kendini hissettirmeye başladı. Sobaları kurmaya başlayan vatandaşlar odun ve kömür fiyatlarını duyunca kara kara düşünmeye başladı.  Hayat pahalılığı odun ve kömür fiyatlarında da etkisini hissettirdi. Her ne kadar Torbalı’da doğalgaz kullanımı yaygın olsa da hala on binlerce kişi kömür sobalarıyla ısınmak zorunda. Ancak odun ve kömür fiyatları geçen seneye oranla çok çok yükseğe çıktı.

Odun ve kömür fiyatlarının geçen seneye oranla yükseldiğini aktaran ilçedeki kömür satıcıları, “İyi bir kömürün ton fiyatı ortalama 7-8 bin lira, odun fiyatları da bir tonu 6-8 bin liradan satılmakta. Vatandaşların alım gücü düşük. Bunun da sebebi ekonomik şartlardan. Torbalı orta sınıf ailelerin yaşadığı bir yer. Genellikle soba kullanımı da oluyor. Geçtiğimiz sene yaz aylarında kampanya yapardık. Satışlarımız epey olurdu. Ama bu yıl yaz aylarında beklenen satış olmadı. Kış yavaş yavaş Torbalı’ya geldiği için vatandaşlar da torba torba ürün almaya başladı. Geçtiğimiz yıl bu zamanlarda kömürün tonu 4 bin lira, odunun ton fiyatı da 4 bin 500 liraydı” dedi.

SOĞUKLAR GELDİ, SATIŞLAR HAREKETLENDİ

Satışların bu hafta hareketlendiğini aktaran satıcılar, “Bunun da sebebi havaların soğumasından kaynaklı. Vatandaşların alım gücü ciddi anlamda düşük, yüksek hayat pahalılığından dolayı toplu bir alım söz konusu değil" ifadelerini kullandı.

Torbalılılar dikkat! AFAD yangınlara karşı uyardı Torbalılılar dikkat! AFAD yangınlara karşı uyardı
Editör: TE Bilisim