Torbalı’da çam ormanlarımızın yoğun olduğu bölgelerde çam ağaçlarında beyaz keseler halinde kendini gösteren çam kese böcekleri ile mücadele devam ediyor. Çam ağaçlarına hayati bir zarar vermeyip ibrelere verdiği zarar nedeni ile ağaçlarda büyüme kaybına neden olan çam kese böceği ile biyolojik ve biyoteknik yöntemlerle mücadele yapılıyor. Tarım ve Orman Bakanlığı doğaya ve diğer canlılara verdiği zarardan dolayı ise kimyasal ilaç kullanmıyor. Torbalı’da da çam kese böcekleri ile mücadele tüm hızıyla devam ediyor.

Biyolojik olarak yapılan mücadeleler kapsamında ormanlara kuş yuvaları asılarak, böcek ile beslenen kuşların ormanlarda devamlılığı sağlanıyor. Bunun yanı sıra laboratuvarlarda üretilen çam kese böceği predatörü olan yırtıcı böcekler yoluyla da biyolojik mücadele yürütülüyor.

Mahalleyi baştan aşağı yıkattı, tertemiz yaptı Mahalleyi baştan aşağı yıkattı, tertemiz yaptı

Çam kese böcekleri ile en yaygın mücadeleler ise ibrelerdeki yumurta koçanları ve keselerin toplanması ile yürütülüyor. Toplanan yumurta koçanları ve keseler ise içerisinde barındırabileceği faydalı türlerden dolayı doğrudan imha edilmiyor. Bu mücadele için geliştirilen tel kafeslere ve adacık adı verilen etrafı su dolu havuzlara bırakılan keselerin ağaçlarla bağlantısı kesiliyor.