Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, OkkaGrup bünyesinde Güven Madencilik Şirketi’nin sahibi Ceyhun Okkaoğlu’nun İzmir’in Menderes ilçesinde açılmak istenen kalker ocağı ile ilgili çevresel etki değerlendirme süreci başlattığını duyurmuştu. Yayınlanan proje tanıtım dosyasına göre, Çakaltepe Mahallesi sınırları içerisindeki 99,65 hektarlık ruhsat sahası içerisinde yer alan yılda 6 milyon ton kalker üretimi yapılması planlanıyor. Ayrıca ruhsat sahası sınırları içerisinde kurulacak olan 2 adet kırma eleme tesisinde yılda 4 milyon 800 bin ton kalker işlenmesi hedefleniyor.

ÇED TOPLANTISI BUGÜN

Projenin halkın katılımı toplantısı tarihi ise Bakanlık tarafından ilan edildi. Halkı proje hakkında bilgilendirmek, görüş ve önerilerini almak amacıyla ÇED Yönetmeliğinin 9’uncu maddesi gereğince yapılması planlanan toplantı Bugün saat 14:00’da Torbalı Yeniköy Mahallesi Düğün Salonu’nda gerçekleşecek. Yeniköy Mahalle Muhtarı bugün yapılacak olan ÇED toplantısı için bölge halkına destek çağrısında bulundu.

METROPOLİS’E 2 KM UZAKLIKTA

Patlatma yöntemiyle üretim yapılacak ocakta proje kapsamında 2 günde bir patlatma yapılması planlanıyor. Her bir patlama işlemi sırasında 140 ayrı noktada dinamit ateşlenecek. Her bir patlatma işlemi sırasında 42,6 kilogram patlatma ve dinamit kullanılması planlanıyor. Projenin yaklaşık 1,5 kilometre ötesinde zeytin ağaçları yine 2 kilometre ötesinde Metropolis Antik Kenti bulunuyor.

Torbalılı gence pusu kurdular Torbalılı gence pusu kurdular