Torbalı Ovası'nda salçalık domates üretimi yapan çiftçilerin bir kısmı, domates fidesini kendisi satın alıp yetiştirerek hasat ettiği ürünü kendi imkanlarıyla satmayı tercih ederken bir kısmı ise sezon öncesinde salça fabrikaları ile anlaşıp fabrikanın verdiği fideleri yetiştirmeyi tercih ediyor. Ancak fabrikaların alım sözleşmesini tek taraflı yetkilerle yapması nedeniyle üreticiler her yıl mağduriyet yaşıyor. Fabrikalarla anlaşan çiftçiler, fiyatı belli olmayan bir sözleşmeye imza atıyor. Fabrikalar domates alım fiyatını hasat döneminde belirlerken, sözleşmeden cayma hakkını ise tek taraflı olarak elinde tutuyor.  Üreticiler anlaşmayı fesih edemediği gibi fabrikanın belirlediği fiyatı kabul etmek durumunda kalıyor.

PAZARDA 15 LİRA

Bu yıl salça fabrikaları salçalık domates fiyatını 2-2,5 lira olarak belirledi. Umduğunu bulamayan domates üreticisi yine zarar etti. Fabrikalarla anlaşma yapmayan üreticiler ise domatesini tarla başında 5 - 6 liradan TIR'lara yüklüyor. Öte yandan salçalık domates ise pazarlarda 15 lira civarında vatandaşa satılırken, üretici ise yapılan anlaşmalar nedeniyle fabrikalara 2 lira civarında satmak zorunda kalıyor.

Eres: “Mahallenin sorunlarını biliyoruz, çözüme kavuşturacağız” Eres: “Mahallenin sorunlarını biliyoruz, çözüme kavuşturacağız”