Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, OkkaGrup bünyesinde Güven Madencilik Şirketi’nin sahibi Ceyhun Okkaoğlu’nun İzmir’in Menderes ilçesinde açılmak istenen kalker ocağı ile ilgili çevresel etki değerlendirme süreci başlattığını duyurmuştu. Bunun üzerine bugün Yeniköy Mahallesi’nde yapılması planlanan ÇED toplantısına bölge halkı ve köylüler katılmayarak protesto etti. Yeniköy Mahallesi’nde bulunan Düğün Salonunda gerçekleşen toplantıya katılım sağlamayan bölge halkı bundan sonraki süreçte nasıl bir yol izleyecekleri konusunda fikir alışverişinde bulundu.   Toplantıya katılım olmadığı tutanak halinde işleme alınırken, bölge halkı yapılması planlanan kalker ocağına karşı sonuna kadar mücadele edeceklerini açıkladı. Öte yandan bugün Yeniköy’de bölge halkına destek olmaya Torbalı Kent Konseyi Başkanı Niyazi Soytürk ve yürütme kurulu üyeleri, TOKSED üyeleri, TOBEDOSK üyeleri ve bölgedeki muhtarlar katılım sağladı.

PROJENİN DETAYLARI

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, OkkaGrup bünyesinde Güven Madencilik Şirketi’nin sahibi Ceyhun Okkaoğlu’nun İzmir’in Menderes ilçesinde açılmak istenen kalker ocağı ile ilgili çevresel etki değerlendirme süreci başlattığını duyurmuştu. Yayınlanan proje tanıtım dosyasına göre, Çakaltepe Mahallesi sınırları içerisindeki 99,65 hektarlık ruhsat sahası içerisinde yer alan yılda 6 milyon ton kalker üretimi yapılması planlanıyor. Ayrıca ruhsat sahası sınırları içerisinde kurulacak olan 2 adet kırma eleme tesisinde yılda 4 milyon 800 bin ton kalker işlenmesi hedefleniyor.
ANTİK KENTE 2 KM ÖTEDE

Proje ömrünün 16 yıl olması planlanan ocak için şirket 86 milyonluk bir bütçe de ayırmış durumda. 1/100.000 Ölçekli İzmir-Manisa Çevre Düzeni planına göre ruhsat alanı orman ve tarım alanı sınırları içerisinde yer alıyor. Ocak alanının yakınlarında köylüler ait tarım arazileri bulunuyor. Patlatma yöntemiyle üretim yapılacak ocakta proje kapsamında 2 günde bir patlatma yapılması planlanıyor. Her bir patlama işlemi sırasında 140 ayrı noktada dinamit ateşlenecek. Her bir patlatma işlemi sırasında 42,6 kilogram patlatma ve dinamit kullanılması planlanıyor.
Projenin yaklaşık 1,5 kilometre ötesinde zeytin ağaçları yine 2 kilometre ötesinde Metropolis Antik Kenti bulunuyor.

Bölge sakinleri güvenli bir geçit istiyor Bölge sakinleri güvenli bir geçit istiyor