Gerçek veya hayali bir yerin ya da nesnenin çeşitli ek araçlar kullanılarak belirli ölçekteki kopyasına maket denir. Maket bir evin mimarisi, bir sitenin tahmini görünüşü olabildiği gibi gerçek hayattaki bazı yapıların ve araçların gerçek görüntüsünü de yansıtabilir. Maket yapımında birçok farklı malzeme hatta renk kullanılır. Yapılan maket tasarımları 3 boyutludur. Maketler ile anlaşılması veya hayal edilmesi güç olan noktalar aydınlatılır.

Maket Yapım Örnekleri Nelerdir?

Günümüze kadar yapılmış en çok akılda kalan maket örnekleri araba maketi, Eiffel kulesi maketi, Helikopter maketi, kuş yuvası maketi, Kız kulesi maketi gibi maket tasarımlarıdır. Ayrıca oyuncak tasarım maketi de hobi edinmek isteyenler için bir alternatif olabilir.

Maket Yaparken Hangi Malzemeler Kullanılır?

Maket yapımında öncelikle karton, mukavva veya ahşap çubuklar kullanılır. Yapılar için bu malzemeler daha uygundur. Ayrıca doğayı ve çevreyi anlatmak için yapay ağaç, çim gibi malzemeler kullanılabilir. Maket yapımında mutlaka bir yapıştırıcı yanınızda olmalıdır. Daha fazla bilgiyi https://www.guvensanat.com/maket adresinden alabilirsiniz.